به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، هر دو جناح درگیر در مصر بر مبارزه قاطع خود برای تعیین آینده پرجمعیت‌ترین کشور عرب که اکنون از آشوب‌‎های سیاسی و اقتصادی بر خود می‌لرزد، تأکید کرده‌اند.

عبدالفتاح السیسی، فرمانده ارتش مصر، در اقدامی بی‌سابقه از مردم خواست روز جمعه با حضور میلیونی خود در خیابان‌های سرتاسر مصر، به ارتش «فرمان» مبارزه با هفته‌ها ناآرامی و خشونت در این کشور را صادر کنند.

سیسی اعلام کرد: ارتش به اخوان‌المسلمین تا عصر روز شنبه مهلت می‌دهد تا دست از مقاومت برداشته و به نقشه راه ارتش برای برگزاری انتخابات جدید بپیوندد.

ارتش تهدید کرده است که سلاح‌های خود را به سمت کسانی نشانه خواهد رفت که مردم رابه خشونت و ناآرامی تحریک کنند.

از سوی دیگر اخوان‌المسلمین نیز نسبت به ایجاد یک جنگ داخلی هشدار داده است. این گروه از سرکوب ارتش و از بین بردن این جنبش اسلامی که در چندین انتخابات گذشته پیروز بوده است، هراس دارد. 


بنا به گزارشی که خبرگزاری دولتی مصر امروز (جمعه) منتشر کرد، مقامات مصری پانزده روز است که مرسی را به دلیل برخی اتهامات در بازداشت نگه داشته‌اند. دادستانی کل مصر اتهاماتی مانند کشتار سربازان و همدستی با گروه فلسطینی حماس و جاسوسی را بر وی وارد کرده‌ است و دستور ادامه بازداشت او را صادر کرده است. 

این گزارش تنها ساعاتی پیش از برگزاری تظاهرات میلیونی امروز (جمعه) توسط موافقان و مخالفان مرسی، منتشر شد. مرسی از زمان برکناری از قدرت در بازداشت نیروهای نظامی و در مکانی نامعلوم به سر می‌برد.