به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بعد از ظهر چهار‌شنبه، کاخ سفید اعلام کرد، اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، دیدار برنامه‌ریزی شده ماه آینده با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را لغو کرد.

این نشست قرار بود پیش از نشست گروه 20، در پنجم و ششم ماه سپتامبر، در روسیه‌ ‌برگزار شود.

کاخ سفید، روز گذشته، علت این تصمیم را، فقدان پیشرفت در روابط روسیه و آمریکا عنوان کرد.

سخنگوی اوباما در بیانیه‌ای با اشاره به ماجرای ادوارد اسنودن اعلام کرد: پس از بررسی‌های لازم، به این نتیجه رسیدیم که روابط دوجانبه با روسیه اخیراً، پیشرفت چشم‌گیری نداشته تا ما بتوانیم نشست سران آمریکا و روسیه را اوایل سپتامبر برگزار کنیم.

گفتنی است، کاخ سفید از چند هفته پیش درباره پابرجا بودن این دیدار دوجانبه ابراز تردید می‌کرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت: ما برای پیشرفت‌های انجام شده با مسکو، در نخستین دوره ریاست جمهوری اوباما، از جمله همکاری درباره افغانستان، ایران و کره شمالی، اهمیت زیادی ‌قایل هستیم.

وی افزود: ما این نشست را به زمانی موکول کنیم که نتایج بیشتری به دست می‌آوریم.

لغو این نشست در حالی اعلام می‌شود که روابط میان دو کشور به علت اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن، رو به سردی گراییده است.

اقدام دولت مسکو در اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا که اسناد مربوط به جاسوسی آمریکا از کشورهای جهان، از جمله کشورهای اروپایی را افشاء کرد، با اعتراض مقامات واشنگتن روبرو شد.

آمریکا از روسیه درخواست کرده بود با استرداد اسنودن به واشنگتن، شرایط را برای محاکمه وی فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تصمیم دلسردکننده روسیه در مورد اعطای پناهندگی موقت به ادوارد اسنودن، نیز یکی دیگر از دلایل لغو این دیدار است.

دولت سوئد، روز چهارشنبه، از اوباما دعوت کرد تا در آغاز ماه سپتامبر به این کشور سفر کند و کاخ سفید عزیمت وی به سوئد را تأیید کرد.