به گزارش سرویس میراث فرهنگی برنا به نقل از روابط عمومی مركز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویان ایران نخستین مرحله از دور جدید كوه نوردی دانشجویان ایران با عنوان «كوه و عرفان» با حضور دانشجویان و راهنمایان با سابقه، توسط مركز گردشگری علمی و فرهنگی دانشجویان ایران در روزهای 17 و 18 شهریور سال جاری در قله شاه معلوم ماسوله برگزار می‌شود.

شاه معلم بلندترین قله استان گیلان است که در جنوب غربی این استان و درامتداد رشته کوه‌های تالش قرار گرفته است.

این قله که شهرک ماسوله نیز در سر راه آن واقع است با 3070 متر ارتفاع بلندترین قله حومه حغرافیایی استان گیلان به شمار می‌رود. قله‌ یادشده دربین کوه‌نوردان جایگاه خاصی دارد و به جهت سرسختی و زیبایی خط الراسی آن زبان‌زد صعودکنندگان است.

طبق باورهای مردم منطقه، شاه معلم نام فرد عابدی بوده است که برای اشراق و سیرو سلوک عارفانه درسالیان دور به این رشته کوه‌ها پناه آورده بود و در این مناطق به شناخت عمیقی دست یافت. این استاد زاهد درقله این کوه زندگی می‌کرد و پس از مرگ نیز طبق وصیتش او را در قله بلندترین رشته کوه آن منطقه به خاک سپردند از این رو این قله برای روستاییان جنبه‌های مقدسی نیز دارد.
 
برنامه‌های شاخص این طرح شامل آموزش اصول كلی کوهنوردی در‌ ارتفاعات منطقه و بیان ویژگی‌های آن، طبیعت گردی، آموزش اقامت شبانه در كوه، بازدید از روستای تاریخی ماسوله و بازدید قلعه رودخان خواهد بود.
 
علاقمندان می‌توانند برای كسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت www.istta.ir مراجعه کنند یا با شماره های 66491136 و6649122 تماس حاصل کنید.
لازم به ذكر است این طرح طی سال های گذشته با عنوان طرح «كوه و نیایش» از سوی مركز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویان ایران برگزار می‌شد.