به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی برنا، رجب‌علی خسروآبادی کارشناس حوزه گردشگری در نشست خبری که با حضور نجفی برگزار شد اظهار کرد: حوزه گردشگری میان بخشی بوده و برای حفظ مطلوب گردشگری باید حوزه ای سنتی و اقتصادی را نیز در صنعت مورد توجه قرار دهیم.

وی تصریح کرد: درحوزه صنعت گردشگری نوپا هستیم هنوز کارهای موثر و زیادی انجام نشده است و باید گفت که باید در حوزه گردشگری کمی فاصله گرفته‌ایم.

خسروآبادی تاکید کرد: با توجه به این‌که گردشگری ارز آور است. اما نباید همه چیز را با این دید و نگاه مورد بررسی قرار داد و اگر گردشگری موثر و مهم را می خواهیم باید نسبت به همه مولفه ها توجه کنیم.

وی خاطر نشان کرد: بیشترین رشد گردشگری در حوزه خدمات است.زیرا گردشگری جز عناصر مهم این عرصه محسوب می‌شود. البته امیدواریم با تدبیر نجفی شاهد رشد گردشگری شد.

کارشناس حوزه گردشگری گفت: در حوزه گردشگری نیاز به هدایت وانجام کار بیشتری است چرا که در بیشتر کشورهای دنیا بخش خصوصی به کمک دولت وارد این مقوله می‌شوند.

وی افزود: در بخش گردشگری سهم اقتصادی و همچنین حمل و نقل و پذیرایی باید احصا شود و شبکه اطلاع رسانی گردشگری که از برنامه های چهارم دولت نهم ودهم بود هرگز آمار دقیقی از مسافران ارائه نکرد.

خسروآبادی اظهار کرد: متاسفانه در بخش آمایش هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیدیم به طوری‌که در مکانی که آمار گردشگران فراوان است با کمبود فضا مواجه‌هستیم. و در جایی که بازدید گردشگران کم است فضا و ساختمان های زیادی ساخته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: 50 درصد ظرفیت ها در حوزه اقامتی استفاده نمی‌شوند و سازمان میراث فرهنگی باید از بخش گردشگری که نوپا و نیازمند توجه است حمایت کنند و حمایت ها بیشتر در این حوزه صورت گیرد.

کارشناس حوزه گردشگری افزود: ساماندهی بازار گردشگری اثرگذار است و نظام بانکی و بانک ها می‌توانند در این زمینه به دولت کمک کنند.

وی ادامه داد: تبلیغات و فرهنگ سازی در حمایت از بخش خصوصی در گردشگری و شکل گیری این حوزه خیلی نمی تواند برای کشور کارآیی داشته باشد چرا که تبلیغات صرف از سوی بخش خصوصی به نفع این بخش به تنهایی خواهد بود.

خسروآبادی گفت: خدماتی که در زمینه گردشگری ارائه می شود نظارت لازم و کافی بر روی کیفیت ها صورت نمی گیرد.

کارشناس حوزه گردشگری در پایان گفت: امید است با نظارت دکتر نجفی مشکلات در بخش گردشگری نیز رفع شود و بتوان گردشگران بیشتری را وارد کشور کرد.