به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، آمریکا و متحدانش برای جنگ احتمالی علیه سوریه در چند روز آینده آماده می‌شوند.

در صورت وقوع این حمله، تهاجمی‌ترین اقدام قدرت‌های غربی در دو سال و نیم جنگ داخلی علیه سوریه صورت خواهد گرفت. به گفته برخی منابع که در نشست معارضان سوری در استانبول شرکت کرده بودند، فرستادگان غربی به مخالفان سوریه اعلام کرده‌اند که به زودی منتظر یک پاسخ نظامی قاطع علیه نیروهای دولت بشار اسد باشند، اقدامی که مخالفان سوری از آن به عنوان مجازات استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط دولت بشار اسد در هفته گذشته یاد می‌کنند. اما این ادعایی است که ثابت نشده است.

در میان لفاظی‌های غرب برای حمله به سوریه، چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد نیروهای آمریکا‌یی مستقر در منطقه، آماده حمله و منتظر فرمان اوباما هستند.

در حالی که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا تأیید نهایی خود را درمورد مجرم دانستن دولت سوریه در حمله شیمیایی به حومه دمشق اعلام کرده‌اند، اوباما که مدت‌هاست تمایلی به مداخله در سوریه ندارد، با درخواست جدی متحدانش از جمله انگلیس و کانادا برای حمله به این کشور مواجه شده است.

«جی کارنی»، سخنگوی کاخ سفید، گفت این «توهم» است که تصور کنیم کسی غیر از نیروهای اسد در پشت حمله شیمیایی حومه دمشق دست داشته است.

کارنی گفت اوباما هنوز تصمیمی درمورد سوریه اتخاذ نکرده است ولی شکی نیست که تصمیم وی شامل اقدام نظامی علیه اسد خواهد بود. با این وجود وی تأکید کرد که واشنگتن قصد «تغییر رژیم» در سوریه را ندارد و هرگونه حمله به سوریه محدود خواهد بود و به معنای سرنگونی اسد نخواهد بود.

همچنین «جو بایدن»، معاون اوباما، در یک سخنرانی برای لژیون آمریکا – گروه معاولان جنگی نظامی این کشور- در هوستون گفت: هیچ شکی درمورد اینکه چه کسی مسئول استفاده از سلاح شیمیایی در حمله به حومه دمشق است:رژیم سوریه.

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس نیز گفت ما از الگوی جنگ در عراق و افغانستان، در سوریه استفاده نخواهیم کرد. حملات به سوریه خاص و به اهداف تعیین شده است و نیروهای ما به صورت عمیق درگیر جنگ داخلی سوریه نمی‌شوند.