به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، روز سه‌شنبه، نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه عرب طی یک نشست اضطراری در خصوص سوریه اعلام کردند که دولت سوریه مسؤول اصلی استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه است.

این نشست در مقر اتحادیه عرب برگزار شد و نمایندگان حاضر در این نشست، دولت سوریه را مسؤول اصلی استفاده از سلاح‌های شیمیایی در ریف دمشق اعلام کردند.

اتحادیه عرب طی بیانیه‌ای حمله غیر انسانی به غوطه شرقی در ریف دمشق را به شدت محکوم و اعلام کرد تا موعد برگزاری نشست وزیران خارجه عرب در روز سه‌شنبه آینده به منظور بررسی تحولات سوریه، این نشست همچنان ادامه خواهد داشت.

این اتحادیه با تأکید بر حمایت همه‌جانبه از ملت سوریه از جامعه جهانی خواست به مسؤولیت‌های خود در قبال سوریه عمل کند و در پایان از مراجع بین‌المللی و نهادهای ذیربط خواستار مجازات عاملان جنایت‌های سوریه شد و در ادامه مدعی شد که دولت سوریه با استفاده از سلاح‌های شیمیایی ممنوعه، ارزش‌های اخلاقی و انسانی را زیر پا گذاشته است.
 
نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب، در این نشست درباره پیامدها و خطرات استفاده از سلاح‌های شیمیایی و ممنوعه علیه غیرنظامیان صحبت کرد و به نوبه خود از جامعه جهانی خواست به مسؤولیت‌های خود در قبال حوادث غوطه دمشق عمل کند.

العربی علاوه بر این، ایجاد مسیرهایی امن برای اعزام کاروان‌های کمک‌رسان و تیم کارشناسان تسلیحاتی تأکید کرد.

دبیرکل اتحادیه عرب همچنین بر لزوم درخواست مجدد از شورای امنیت برای صدور قطعنامه الزام‌آور جهت متوقف کردن خشونت‌ها در سراسر سوریه و نظارت بر اجرای آتش‌بس تا زمان فراهم شدن زمینه مناسب برای برگزاری ژنو 2 تاکید کرد.
 
همچنین وی در این نشست فوق‌العاده مدعی شد هرچه زودتر درباره مقدمات کنفرانس ژنو 2 به توافق برسند و درخواست نهادهای سازمان ملل و همه گروه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ذیربط برای فراهم کردن زمینه حمایت از ناظران سازمان ملل در انجام تحقیقاتشان در سریع‌تر زمان ممکن بود.

وی در ادامه گفت: جنایت استفاده از سلاح‌های شیمیایی و گاز‌های سمی، جنایتی است که مربوط به حوزه اختصاصی دادگاه کیفری بین‌الملل می‌شود، زیرا این نوعی کشتار جمعی و جنایتی غیر انسانی است و عاملان آن باید به دادگاه کیفری ارجاع داده شوند.