به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با «فرید زکریا»، مجری و تحلیل‌گر مشهور شبکه سی‌ان‌ان، گفت هدف بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی جلوگیری از دست‌یابی به توافق برای پایان  دادن به مناقشه هسته‌ای ایران است.

در این مصاحبه که در روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست منتشر شده، آمده است ظریف اعلام کرد برای اسرائیل «بی‌شرمانه» است که به عنوان رژیمی که دارای برنامه هسته‌ای مخفی است و موافقتنامه ان‌پی‌تی را امضا نکرده، ایران را متهم به تولید سلاح هسته‌ای کند.

وزیر امور خارجه افزود: «ما بمب هسته‌ای نخواهیم داشت، چرا که آن را به نفع خود نمی‌دانیم. نتانیاهو دروغ می‌گوید و به دروغ‌گویی ادامه می‌دهد. وی در واقع در حال سرمایه‌گذاری بر روی ترس است.»

همچنین ظریف این سؤال را مطرح کرد که: «چرا نتانیاهو از توافقی نگران است که بر اساس آن جامعه بین‌المللی می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را پایش کرده و مطمئن شود که به سوی تولید سلاح نمی‌رود؟»

پیش از این نیز ظریف گفته بود: نتانیاهو به ‌جای تمرکز بر مسأله فلسطین قصد دارد تا با راه‌انداختن تبلیغات علیه ایران افکار عمومی را منحرف کند. او فردی است که در مجمع عمومی سازمان ملل در باتلاق مشکلات خود فرو رفته بود. 

ظریف تأکید کرده بود که: «رژیم صهیونیستی و حامیانش صدها میلیون دلار برای ارائه تصویر مدنظر خود از جمهوری اسلامی ایران هزینه کرده‌اند اما همه این تلاش‌ها در سفر اخیر [به نیویورک] با شکست مواجه شد.» 

همچنین شبکه خبری پرس‌تی‌وی گزارشی از مصاحبه ظریف با زکریا منتشر کرده است که در آن آمده: وزیر امور خارجه کشورمان ادبیات رئیس‌جمهور ایالات متحده در خصوص ملت ایران را توهین‌آمیز خواند و از وی خواست تا با جمهوری اسلامی بر اساس احترام متقابل رفتار کند.

وی تأکید کرد: «من فکر می‌کنم رهبران کشورها باید رهبری را تمرین کنند. من از اینکه رئیس‌جمهور اوباما از ادبیات توهین‌آمیز در خصوص مردم ایران استفاده کرد ناامید شدم.»

وزیر امور خارجه افزود: به باور من اوباما باید به هدف اعلام شده خود مبنی بر تعامل با ایران بر اساس احترام متقابل متعهد باشد. این چیزی است که اوباما در نامه خود به رئیس‌جمهور ایران گفته بود. همین مطالب در سخنرانی او خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل هم بیان شد. 

ظریف با رد رویکردهای متناقض رئیس‌جمهور ایالات متحده تصریح کرد که «شما نمی‌توانید با تهدید کشوری دیگر با احترام متقابل با آن رفتار کنید. بالاخص اینکه شما می دانید این تهدیدها مفید نخواهد بود.»

ظریف همچنین تاکید کرد: همان‌طور که گفتم، مردم ایران به زبان تهدید واکنش‌های بسیار منفی نشان می‌دهند.