به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، به نقل از شبکه خبری «راشا تودی»، «ترزا می» وزیر کشور انگلیس هشدار داد افراد افراطی از جنگ داخلی سوریه به عنوان آموزشگاهی برای آموزش‌های تروریستی استفاده می کنند و از بازگشت آنها به انگلیس ابراز نگرانی کرد.

وی که با بی بی سی صحبت می کرد، گفت: چیزی که ما هم اکنون شاهد آن هستیم آن است که تعدادی از شهروندان انگلیسی در حال سفر به سومالی و سوریه هستند.

وی افزود: آنها در حال دریافت آموزش در جنگ داخلی سوریه بوده و سپس به انگلیس باز می گردند. بسیاری از این افراد پیشتر نیز از سوی سازمان های امنیتی انگلیس به عنوان تروریست‌های احتمالی تحت نظر بودند.

اظهارات وزیر کشور انگلیس در حالی مطرح می شود که «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه چندی پیش در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: تروریست ها از بیش از 83 کشور جهان در حال جنگ و کشتار سربازان و مردم بی گناه سوریه هستند.

در ماه مارس نیز گزارش سالانه وزارت کشور انگلیس با عنوان «استراتژی انگلیس برای مقابله با تروریست» به تهدید مشابه اشاره کرده بود.

در این گزارش اشاره شده است: در حال حاضر صدها جنگجوی خارجی از اروپا در سوریه هستند و زمانی که شهروندان انگلیسی بازگردند این خطر وجود دارد که حملاتی را انجام دهند و از مهارت هایی که در آنجا فراگرفته اند استفاده کنند.