به گزارش خبرگزاری برنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اسناد افشا شده توسط ادوارد اسنودن، مشاور سابق سازمان جاسوسی آمریکا، حاکی از جاسوسی کانادا از وزارت ارتباطات برزیل است.

این اسناد نشان می‌دهد که کانادا نیز مانند آمریکا دست به جاسوسی زده و از بخش ارتباطات، معدن و وزارت انرژی برزیل جاسوسی کرده است.

ادوارد اسنودن با افشای مدارک خود پرده از سازمان جاسوسی کانادا نیز برداشت. ادوارد اسنودن، مشاور سابق سازمان جاسوسی آمریکا اسنادی منتشر کرده است که در آن به جزئیات اطلاعاتی از وزارت ارتباطات از جمله تماس‌های تلفنی، ایمیل و استفاده‌های اینترنتی اشاره شده است.

با توجه به اینکه کانادا دارای منافع قابل توجهی در برزیل بویژه در بخش معدن است، ادیلسون لوبائو، وزیر معادن و انرژی در تلویزیون گلوبو گفت موضع وی در این مورد جدی است.

او گفت کانادا مانند آمریکا از بسیاری از شرکت‌های کانادایی که علاقمند به کار و فعالیت در برزیل هستند جاسوسی کرده است.

در هفته‌های اخیر مطبوعات برزیل اسنادی از اسنودن مبنی بر جاسوسی آمریکا از این کشور منتشر کردند. بطوری که آمریکا نیز از وزارت ارتباطات برزیل جاسوسی کرده و دیلما روسف، رئیس‌جمهور برزیل، همکاران نزدیک وی و هزاران برزیلی و حتی شرکت نفتی پتروبراس نیز از اهداف این جاسوسی‌ها بوده است.

روسف بار دیگر روز یکشنبه با فرستادن پیامی بر روی صفحه توییتر خود از آمریکا خواست در مورد دلیل این جاسوسی و تغییر رفتار آن‌ها در قبال برزیل توضیح دهد.

گفتنی است افشای این موارد به شدت روابط آمریکا و برزیل را تحت‌الشعاع قرار داده است.

اسنودن، 30 ساله، مشاور سابق سازمان جاسوسی آمریکا، چندی پیش در مصاحبه با روزنامه انگلیسی گاردین در هنگ کنگ از برنامه جاسوسی گسترده سازمان جاسوسی آمریکا از میلیون‌ها تماس تلفنی و ارتباطات اینترنتی شهروندان آمریکایی و شهروندان کشورهای دیگر پرده برداشت و اکنون در روسیه به سر می‌برد و برخلاف تقاضای واشنگتن برای استردادش به آمریکا، روسیه به این مأمور سابق سیا پناهندگی موقت داد.