به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، چین هشدار داده است که آمریکا، استرالیا و ژاپن نباید اتحاد خود را بهانه‌ای برای دخالت در اختلافات مرزی دریایی در دریای شرقی و جنوبی چین قرار داده و تنش‌های منطقه‌ای را تشدید کنند.

روز جمعه «جولی بیشاپ» وزیر امور خارجه استرالیا، «فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن و «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا، در حاشیه اجلاس اپک در جزیره بالی اندونزی مذاکره سه جانبه استراتژیک با موضوع اختلافات دریایی در آب‎های چین داشتند.

در سال‌های اخیر روابط میان چین و ژاپن، دومین و سومین اقتصاد بزرگ جهان، به دلیل اختلاف در مالکیت جزیره‌ای کوچک و خالی از سکنه در دریای شرقی چین که در ژاپن به نام «سنکاکو» و در چین به نام «دیایو» شناخته می‌شود، دچار مشکل شده است.

ویتنام، فیلیپین، تایوان، مالزی، برونئی و چین اختلافاتی طولانی‌مدت درمورد حاکمیت منابع نفت و گاز سلسله جزایر واقع در دریای جنوبی چین دارند.

در بیانیه مشترکی که در جلسه آمریکا-ژاپن و استرالیا صادر شد، با هرگونه اقدام الزام‌آور یا یک جانبه که شرایط موجود در دریای شرقی چین را تغییر دهد، مخالفت شده و از مدعیان حاکمیت بر آب‌های مذکور خواسته شده از اقداماتی که باعث بی‌ثبات منطقه می‌شود، خودداری کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز دوشنبه در این خصوص گفت: آمریکا، ژاپن و استرالیا متحدان یکدیگر هستند اما این مسئله نباید به بهانه‌ای برای دخالت آن‌ها در موضوع اختلافات ارضی تبدیل شود، در غیر این صورت این مشکل پیچیده‌تر خواهد شد و به منافع همه طرف‌ها آسیب خواهد زد.