به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان قرار است اول آبان (23 اکتبر) در واشنگتن با اوباما دیدار کند و محور اصلی این دیدار موضوع خط لوله گاز ایران خواهد بود.

یک مقام پاکستانی در مصاحبه با روزنامه نیشن گفت محور اصلی ملاقات نواز شریف با اوباما، موضوع واردات گاز از ایران و ادامه کار پروژه خط لوله صلح خواهد بود و دولت پاکستان در حال بررسی راهکارهای مختلف برای جلب رضایت آمریکا برای مخالفت نکردن با پروژه خط لوله صلح است.

سیاستمداران پاکستانی بر این باورند که نواز شریف با بیان مشکل بحران انرژی در پاکستان، می‌تواند اوباما را در این باره متقاعد کند، زیرا  پاکستان جزو کشورهایی است که به ‌شدت با بحران انرژی و کمبود برق و گاز مواجه است و مردم این کشور ناچارند روزانه از شش تا 20 ساعت قطعی برق را تحمل کنند. این در حالی است که پروژه خط لوله گاز ایران می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را برطرف کند.

ایران و پاکستان پیش‌تر توافق کردند که کار ساخت خط لوله گاز تا پایان سال 2014 میلادی به اتمام برسد اما به علت فشارهای آمریکا، کار تکمیل این پروژه در خاک پاکستان هنوز اجرایی نشده است.

طبق این طرح، قرار است سالانه 8.7 میلیارد متر مکعب گاز از طریق خط لوله 56 اینچی از ایران به پاکستان ارسال شود. 

موضوع حملات پهپادهای آمریکایی به مناطق قبایلی پاکستان نیز از دیگر محورهای دیدار مقامات آمریکا و پاکستان در واشنگتن خواهد بود.

پاکستان بارها ضمن اعتراض نسبت به این حملات گفته است که این عملیات نه تنها ناقض حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور است بلکه موجب مرگ شمار زیادی از مردم بی‌گناه می‌شود. اما آمریکایی‌ها همچنان اصرار دارند که این روش موثرترین راه برای مقابله با شبه‌نظامیان بوده و همسو با منافع ملی آمریکا است.