به گزارش خبرنگار بین‌‌الملل برنا، بیل جونز، عضو موسسه بررسی اطلاعات اجرایی در مصاحبه با پرس تی‌وی گفت در پی تداوم اختلاف بین نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره و ادامه تعطیلی دولت آمریکا، به نظر می‌رسد اوباما قدرت اداره کشور را از دست داده است. 

این فعال آمریکایی  در ادامه گفت اگر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان به اتفاق هم با اوباماک«قانون مراقبت‌های مقرون به صرفه» مخالفت کنند، دموکرات‌ها هر چقدر هم تلاش بکنند این لایحه تصویب نخواهد شد.

جونز افزود: جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان امریکا، در برابر تقاضای مهم اوباما مبنی بر حصول نوعی مصالحه و سازش که خواهان اجرای کامل برنامه اصلاحی خود در بخش مراقبت‌های پزشکی است، مقاومت می‌کند.

اوباما در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت «بینر تنها مانع بر سر راه پایان یافتن تعطیلی دولت است. »

مجلس نمایندگان آمریکا با اعمال فشار به اوباما از وی درخواست کرده است تا او اجرای برنامه خدمات درمانی خود را یک سال به تعویق بیندازد، اما اوباما و سایر رهبران دموکرات با هر گونه تاخیر در اجرای این لایحه یا اصلاح آن مخالفت می‌کنند و دلیل آن‌ها از این مخالفت سودمند بودن این لایحه برای میلیون‌ها آمریکایی عنوان کرده‌اند.

همچنان که اوباما بینر تنها مانع بر سر راه پایان یافتن تعطیلی دولت را بینر عنوان کرده است، جونز نیز ای ادعای ریاست‌جمهوری آمریکا را تکرار می‌کند.

دولت امریکا نیمه شب دوشنبه (۸ مهر) پس از آنکه نمایندگان با وجود ۲ ساعت بحث در کنگره نتوانستند در زمینه لایحه هزینه‌ها به توافق برسند به طور جزئی تعطیل شده است و با وجود فشارهای عمومی برای رسیدن به یک راه حل، نمایندگان کنگره امریکا هنوز به توافقی برای تامین بودجه و بازگشایی دولت دست نیافته‌اند.