به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، جیمز جاتراس، تحلیل‌گر پیشین سیاست خارجی مجلس سنای امریکا در گفت و گو با پرس تی وی گفت رژیم صهیونیستی در نظام سیاسی آمریکا نفوذ بسیار قوی دارد و ارتباط بسیار نزدیکی میان امریکا و اسرائیل وجود دارد، بنابراین در روند تلاش‌های دیپلماتیک برای حل مناقشه غرب بر سر برنامه انرژی هسته‌ای ایران، بزرگترین مانع به حساب می‌آید.

وی افزود : دولت اوباما ممکن است به اندازه دولت های‌قبلی آمریکا با مواضع رژیم صهیونیستی موافق نباشد، اما آن‌ها چشم‌اندازها و نگرانی‌های آن‌ها بسیار شبیه به هم است. آن‌ها به احتمال زیاد ابراز اطمینان ایران را جدی تلقی نمی‌کنند مگر آن که درباره آن به تایید قوی برسند.

اوباما بار دیگر ضمن تکرار اتهامات بی اساس واشنگتن درباره برنامه انرژی هسته‌ای تهران در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفت، دنیا باید بیازماید که آیا حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران درباره حل و فصل دیپلماتیک مناقشه غرب بر سر مساله هسته‌ای ایران جدی است یا نه.

این اتهامات جدید فقط یک هفته پس از گفت و گوی تلفنی اوباما با روحانی مطرح شد که وی خاطرنشان شده بود که دو طرف می‌توانند به راه حلی فراگیر درباره برنامه انرژی هسته‌ای ایران دست یابند. همچنین پس از این مصاحبه از گفت و گوی خود با روحانی به عنوان « فرصتی مهم در سیاست خارجی واشنگتن » یاد کرد.