به گزارش خبرنگار بین‍الملل برنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، سازمان دیده‌بان حقوق بشر از کشته شدن 190 غیرنظامی در لاذقیه، یکی از استان‌های غربی سوریه، توسط شب‌نظامیان تکفیری در ماه اوت خبر داد.

بر اساس گزارشی که امروز جمعه توسط سازمان دیده‌بان حقوق بشر مستقر در نیویورک منتشر شد، شواهدی ارائه شده است که نشان می‌دهد تروریست‌های ضد سوری کشتار و گروگان‌گیری وسیعی را در ماه اوت در روستاهای علوی لاذقیه انجام داده‌اند.

در این گزارش 105 صفحه‌ای که بر اساس تحقیقات دقیق و گفت‌وگو با 35 تن از بازماندگان این حملات در لاذقیه تنظیم شده است، بسیاری از این جنایات در اولین روز حمله صورت گرفته است که در برخی موارد تمام اعضای یک خانواده کشته شده‌اند. همچنین تروریست ها بیش از 200 نفر را گروگان گرفته‌اند که اکثر آن‌ها زنان و کودکان بی دفاع بوده‌اند.

در ادامه گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر آمده است: بررسی ارتکاب چنین اعمال خشونت‌آمیزی که جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت محسوب می‌شود باید فوراً به دیوان بین‌المللی کیفری ارجاع داده شود.

بنا بر این گزارش بیش از 20 گروه شبه‌نظامی در این کشتار شرکت داشته‌اند که 5 گروه تروریستی «دولت اسلامی عراق و شام»، «جبهه النصره»، «انصار الشام»، «جیش المهاجرین» و «صقور العز»، در صدر این گروه‌های تروریستی بودند که دو گروه اول زیر نظر القاعده این اقدامات را انجام داده‌اند.

به گفته سازمان ملل بیش از 100 هزار نفر از مردم سوریه از زمان آغاز این خشونت‌ها کشته و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.