به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، مذاکرات ایران و گروه 1+5 (آمریکا، آلمان،‌ انگلستان، روسیه، چین و فرانسه) به ریاست محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعت 11 امروز (سه‌شنبه) در ساختمان سازمان ملل در ژنو آغاز می‌شود و هیئت‌های شرکت کننده طی 2 روز به بحث و تبادل نظر درباره برنامه هسته ای صلح‌آمیز ایران خواهند پرداخت.

محمدجواد ظریف، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، به منظور شرکت در این نشست عصر روز دوشنبه وارد فرودگاه شهر ژنو شد و از آماده شدن طرح پیشنهادی ایران به گروه 1+5 در نشست ژنو خبر داد و گفت که این طرح چارچوبی است برای راه حل که به طرف مقابل ارائه می دهیم و این چارچوب باید مورد بررسی قرار گرفته و جزئیات آن توسط همکاران ما مورد مذاکره قرار گیرد.

وی همچنین تأکید کرد مبنای طرح ما زمان است. در یک بازه زمانی محدود باید مذاکرات را پیش ببریم که هیچ یک از طرف‌ها احساس نکنند که طرف دیگر می‌خواهد با وقت‌کشی برخی اهداف جانبی را به پیش ببرد. در ادامه افزود: ما فکر می‌کنیم حداکثر ظرف یکسال می‌توانیم به مرحله نهایی اجرای طرح برسیم. البته طرح ما مراحل مقدماتی، مراحل میانی و یک مرحله نهایی دارد.

محمدجواد ظریف در ارزیابی خویش از این دور از مذاکرات را مرحله جدیدی خواند و گفت: این اولین دور گفت‌وگوهای ایران و گروه 1+5 پس از اجلاس وزرا در نیویورک است و این اولین آزمایش برای سنجش میزان جدیت اعضای 1+5  خواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین تأکید کرد که مبنای ما در مذاکرات امتیاز دادن و امتیاز گرفتن نیست.