به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز دستاوردهای ایران در زمینه فناوری را از جمله چالش‌های غرب در گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه 1+5 عنوان کرد.

نیویورک‌تایمز می‌نویسد در مذاکرات هسته‌ای ژنو امروز(سه‌شنبه) انتظار می‌رود ایران پیشنهاداتی ارائه دهد که یک سال پیش برای غرب امتیاز عمده‌ای به شمار می‌رفت، اما دستاوردهای ایران در زمینه فناوری از آن زمان چنان پیشرفت کرده‌اند که کارشناسان می‌گویند حتی پیشنهادات برای اطمینان خاطر به غرب درباره برنامه هسته‌ای ایران کافی نیستند.

این روزنامه آمریکایی می‌نویسد با وجود هزاران سانتریفیوژ پیشرفته و مهندسان ایرانی که روی تأسیساتی برای تولید پلوتونیوم ـ که می‌توان از آن برای ساخت بمب هم استفاده کرد ـ کار می‌کنند، برنامه هسته‌ای ایران برای مذاکره‌کنندگانی که قصد دارد فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به عقب برگردانند، چالشی عمده است.

در ادامه با اشاره به نقاط قوت و ضعف هر دو طرف حاضر در مذاکرات ژنو نوشت ایران در حال حاضر با وجود برنامه هسته‌ای گام در راه این مذاکرات گذاشته است که نمی‌توان این برنامه را به آسانی به عقب برگرداند و طرف غربی هم تحریم‌هایی به ایران تحمیل کرده که اقتصاد ایران را فلج کرده است.

این گزارش ادامه می‌دهد: «در سال 2003، وقتی ایران اولین توافق هسته‌ای با غرب را آغاز کرد، مجموعه‌ای نسبی از سانتریفیوژهایی داشت که تقریباً غیر پیشرفته بودند. امروز ایران، دست‌کم 19000 سانتریفیوژ دارد که 1000 عدد از آنها طراحی بسیار پیشرفته‌ای دارند که البته هنوز از آنها برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده نمی‌شود.»