به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، بر اساس یک گزارش جدید از رژیم صهیونیستی که پرس تی‌وی منتشر کرد، این رژیم طرح‌ریزی کرده است که با ساخت یک کنیسه در محوطه مسجدالاقصی، شروع به یهودی‌سازی سرزمین‌های اشغالی کند.

اطلاعات افشا شده از کنست(پارلمان) رژیم صهیونیستی حاکی از این است که این رژیم در نظر دارد ساختمان مسجدالاقصی، واقع در شرق قدس (اورشلیم)، را به دو بخش تقسیم کند، بطوری که یک پنجم آن را برای ادای مراسم مذهبی یهودیان به آنان اختصاص خواهد داد.

بر اساس این گزارش که اخیرا از سوی موسسه الاقصی منتشر شده است، مقامات ارشد حماس، جنبش مقاومت فلسطین ضمن اعتراض به این اقدام، مداخله گسترده کشورهای عربی در این رابطه را خواستار شدند.

خالد مشعل، رهبر اداره سیاسی حماس، خاطرنشان کرد که رژیم صهیونیستی با این اقدام قصد ویران کردن مسجد‌الاقصی و از بین بردن تاریخ اسلامی این مکان را دارد.

اسماعیل هانیه، نخست‌وزیر حماس، روز شنبه طی سخنانی تلاش‌های اسرائیل برای یهودی‌سازی سرزمین اشغالی فلسطین و مسجدالاقصی را محکوم کرد.

این در حالی است که در طول چند دهه گذشته، اسرائیل با ساخت شهرک‌های غیرقانونی، ویران کردن مکان‌های تاریخی و بیرون راندن مردم محلی فلسطین تلاش کرده است ساختار جمعیتی قدس را تغییر دهد.