به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، احمد رفیق، تحلیلگر سیاسی در مصاحبه با پرس تی‌وی گفت که با توجه به اینکه وضعیت کشورهای عربی به دلیل تغییر و تحولات منطقه بحرانی است، بعید به نظر می‌رسد که اقدام رژیم صهیونیستی برای ساخت یک کنیسه در مسجد الاقصی واکنش آنان را در پی داشته باشد.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی در نظر دارد با ساخت یک کنیسه در محوطه مسجدالاقصی، شروع به یهودی‌سازی سرزمین‌های اشغالی کند. 

این تحلیلگر سیاسی تأکید کرد: مقامات اسرائیل این برنامه‌ها را کاملاً محرمانه و از اقدامات بسیار کوچک شروع کرده‌اند تا بدین‌گونه یهودیان و مردم کشورهای عربی را تا آنجایی که ممکن است شست‌وشوی مغزی دهند. اسرائیلی‌ها کار خود را با یک پنجم از این مکان مقدس و تاریخی آغاز کرده‌اند، به زودی تحریف تاریخ آن را نیز آغاز خواهند کرد.

این تحلیلگر سیاسی همچنین خاطر نشان کرد: هدف اسرائیلی‌ها از این اقدامات، متحد کردن یهودیان سکولاری است که بر سر ویران کردن مسجدالاقصی مناقشه دارند. وی افزود با توجه به بحران‌های موجود در کشورهای عربی بعید است که آن‌ها به این اقدام اسرائیل واکنش نشان دهند.

این در حالی است که در طول چند دهه گذشته، اسرائیل با ساخت شهرک‌های غیرقانونی، ویران کردن مکان‌های تاریخی و بیرون راندن مردم محلی فلسطین تلاش کرده است ساختار جمعیتی قدس را تغییر دهد.