به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، به نقل از پرس تی‌وی، طبق یک نظرسنجی که در هفته‌نامه «جی.دی.دی» پس از اخراج جنجال‌برانگیز یک دانش‌آموز وابسته به اقلیت روما از فرانسه منتشر شده است حاکی از کاهش بی‌سابقه محبوبیت فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه است، بطوری که این میزان محبوبیت به ۲۳ درصد تنزل یافته است.

لئوناردا دیبرانی به همراه همه خانواده‌اش اوایل اکتبر از فرانسه اخراج شدند؛ دولت فرانسه در رابطه با اخراج این خانواده اعلام کرده است که به خانواده دیبرانی پناهندگی اعطا نشده است و به همین دلیل باید خاک فرانسه را ترک کنند.

اما وقتی این اخراج با انتقاد شدید دانش‌آموزان و آمدن به خیابان‌ها روبرو شد، اولاند پیشنهاد داد او لئوناردا دیبرانی به تنهایی و بدون خانواده‌اش می‌تواند برای ادامه تحصیل به فرانسه بازگردد، خشم و اعتراض دختر نوجوان و مخالفان دولت را برانگیخت.

معترضان مخالف، رهبریت اولاند را زیر سؤال برده و بازگشت همه اعضای خانواده وی را خواستار شده‌اند.

دیبرانی دانش‌آموز پانزده ساله کوزوویی، اوایل اکتبر هنگام اردوی تحصیلی در فرانسه در مقابل هم‌کلاسی‌هایش به اجبار پلیس از اتوبوس مدرسه پیاده و سپس بازداشت شد و نهم اکتبر از فرانسه اخراج و به همراه خانواده‌اش به کوزوو مسترد شد.

این در حالی است که مانوئل والس، وزیر کشور فرانسه، ۲۴ سپتامبر با اشاره به حدود ۲۰ هزار مهاجر روما که در اردوگاه‌های موقت در اطراف شهرهای فرانسه ساکن‌اند، گفت ادغام بیشتر آنان به جامعه فرانسه ناممکن است و آنان باید برای انتقال به رومانی و بلغارستان به مرز بازگردانده شوند.

گفتنی است که سسیل دوفلو، وزیر مسکن فرانسه، از رهبران ائتلاف اکولوژیست، از والس به علت خیانت به ارزش‌های اولیه حقوق بشر به شدت انتقاد کرد و از اولاند خواست وی را توبیخ کند.

فرانسه با مشکلاتی چون بیش از سه میلیون بیکار، کسری شدید بودجه و روند کند رشد اقتصادی مواجه است و عفو بین‌الملل نیز ماه گذشته اعلام کرد، فرانسه در نیمه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۳) 10 هزار و 174مهاجر روما را اخراج کرده است.