به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، به نقل از روزنامه لوموند، سازمان جاسوسی آمریکا از میلیون‌ها تماس تلفنی، پیامک و ایمیل در فرانسه جاسوسی‌های گسترده‌ای کرده است.

سازمان سیا به محکوم کردن افرادی به گروه‌های وابسته به تروریست، اقدام به جاسوسی از آن‌ها کرده است، اما این در حالی است که با افشای این خبر این روزنامه نوشت که شماری از افرادی که هدف جاسوسی بوده‌اند، هیچ ارتباطی با تروریسم نداشته‌اند. این بخش شامل اشخاصی می‌شود که فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی کلان داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، آژانس امنیت آمریکا از 70.3 میلیون تماس تلفنی در فاصله 10 دسامبر سال گذشته تا 8 ژانویه 2013 جاسوسی کرده است.

این اقدام با برنامه‌ای به نام «US-985D» صورت گرفته است و در قالب آن از پیام‌های متنی نیز جاسوسی شده است.

لوموند پیش از این نیز از جاسوسی گسترده آمریکایی‌ها از شبکه اینترنت در فرانسه خبر داده بود. که از جمله اهداف جاسوسی می‌توان به شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، توییتر و اطلاعات بانکی اشاره کرد.

اسنودن فردی است که فاش کرد آژانس امنیت ملی آمریکا و پلیس فدرال این کشور (اف بی آی) تماس‌های تلفنی و ارتباطات اینترنتی میلیون‌ها آمریکایی و اروپایی را از طریق شرکت‌های مهم اینترنتی همچون فیس بوک، یاهو، گوگل، اپل و مایکروسافت شنود و رهگیری می‌کنند.

وی فاش که سازمان امنیت ملی آمریکا در دفاتر اتحادیه اروپا در نیویورک، واشنگتن و بروکسل دستگاه شنود کار گذاشته است.

افشاگری های اسنودن که باعث تیرگی روابط آمریکا و روسیه شد، او را تحت تعقیب واشنگتن قرار داد. وی اکنون در روسیه در مکانی نامعلوم به سر می‌برد. و برخلاف تقاضای واشنگتن برای استردادش به آمریکا، روسیه به این مأمور سابق سیا پناهندگی موقت داد.