به گزارش خبرنگار یبن‌الملل برنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مقامات عربستان که از سیاست‌های باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا به ویژه درمورد ایران و سوریه ناراضی هستند، تهدید به کاهش روابط کشور خود با آمریکا کرده‌اند.

شاهزاده بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود، رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان اعلام کرده است که عربستان در اعتراض به سیاست انفعالی آمریکا درمورد جنگ داخلی سوریه و نیز پیشنهادهای اخیر برای بهبود روابط با ایران، «تغییر عمده‌ای» را در روابط خود با آمریکا ایجاد خواهد کرد.

رئیس سازمان اطلاعات عربستان گفت از آنجا که آمریکا نتوانست اقدام مؤثری علیه بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه و نیز حل مناقشه اسرائیل و فلسطینیان انجام دهد و از سوی دیگر گام‌هایی برای نزدیکی به تهران برداشته است، ریاض قصد تجدید نظر در روابط خود با واشنگتن را دارد.

همچنین، بندر بن سلطان از عدم حمایت واشنگتن از عربستان در اعزام نیروهای خود به بحرین برای سرکوب قیام مردمی این کشور انتقاد کرد.

یک منبع نزدیک به بندر بن سلطان گفت: این تغییر سیاست در قبال ایالات متحده، تغییری عمده خواهد بود. عربستان سعودی دیگر نمی‌خواهد در موقعیتی قرار گیرد که وابسته باشد.

وی تأکید کرد که تغییر در سیاست عربستان نسبت به واشنگتن پیامدهای بسیاری همچون خرید تسلیحات از آمریکا و فروش نفت به این کشور را در پی خواهد داشت.

با این حال هنوز مشخص نیست که آیا اظهارات بندر بن سلطان که مدت 22 سال سفیر عربستان در آمریکا بوده است، از حمایت کامل ملک عبدالله، پادشاه عربستان برخوردار است یا خیر.