به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، امیر ترکی الفیصل، رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در اظهاراتی ضد ایرانی در واشنگتن، تهران و حزب الله را به بهره برداری و دست داشتن در بحران بحرین متهم کرد.

بطوری که او ضمن مبرا دانستن نیروهای «سپر جزیره» از سرکوب حتی یک شهروند بحرینی گفت: بخاطر اینکه بحرین از لحاظ تاریخی و استراتژیک برای عربستان مهم است و این کشور تلاش خواهد کرد از میزان قدرت حزب الله در لبنان نیز بکاهد.

از آنجایی که عربستان مخالف دولت سوریه و حامیان بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور می‌باشد، رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان ضمن تأکید بر لزوم برچیدن حکومت اسد خواستار فرستادن حامیان اسد به دادگاه جرائم جنگی بین‌المللی شد.

از سوی دیگر وی با اشاره به تحولات مصر گفت که برای پادشاه عربستان دست کشیدن از همپیمانی چون حسنی مبارک آسان نبوده و وضعیت مصر برای عربستان بسیار مهم است.

وی همچنین دلایل عدم پذیرش عضویت غیر دائم شورای امنیت عربستان را رفتار سازمان ملل با فلسطینی‌ها اعلام کرد و گفت اگر اوباما همان سیاست سوریه را در قبال نتانیاهو نیز اهعمال کند، عربستان هیچگاه به راهکاری برای پرونده فلسطین نخواهیم رسید.

همچنین او عدم توانایی تصمیم‌گیری شورا برای اصلاح شورای امنیت را عنوان کرد.

این ادعاهای بی اساس در حالی مطرح می‌شود که عربستان بارزترین نقش در سرکوب و کشتار مردم بحرین را به عهده داشته است، جنبش مردمی بحرین از سوم اسفند ماه 1389 آغاز شده است.

عربستان همچنین در حمایت از دولت کودتا در مصر که بعد از تحولات 30 ژوئن هزاران حامی اخوان را سرکوب کرده نقش عمده ای دارد.