به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، به نقل از شبکه بی بی سی، ماری هارف، روز گذشته، اظهارات ضد ایرانی وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده آمریکا درباره ایران را تکذیب کرد.

پیشتر در گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی از جمله در روزنامه «لس آنجلس تایمز» اظهارات ضد ایرانی وندی شرمن منتشر شده بود.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ضمن رد اظهارات بی‌اساس شرمن درباره ایران گفت: سیاه نمایی و تمرکز بر اختلافات به جای اشتراکات، ما را به جایی نمی‌رساند. همانطور که اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد ایران و آمریکا از زمان انقلاب اسلامی به دلیل بی‌اعتمادی هیچ رابطه‌ای نداشته‌اند و این بی‌اعتمادی ریشه‌های عمیقی دارد. اما اگر بتوانیم مساله برنامه هسته‌ای ایران را حل کنیم، این کار می‌تواند بعنوان یک گام عمده‌ای در یک راه طولانی به سوی روابطی متفاوت و بر پایه منافع و احترام متقابل، عمل کند.

او در کنفرانس خبری خود گفت: ما به ‌صراحت از خیلی از سخنان رئیس‌جمهور ایران تقدیر کرده‌ایم. لحن او و همچنین لحن هیئت ایرانی در مذاکرات 1+5 را تحسین می‌کنیم و امیدواریم این لحن، تداوم داشته باشد.

این موضع‌‌گیری دولت آمریکا پس از بالا گرفتن واکنش‌‌ها در ایران به اظهارات نقل‌‌ شده از وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام شده است.

از سوی دیگر مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز روز سه‌شنبه درباره اظهارات وندی شرمن مبنی بر این‌که فریبکاری بخشی از DNA است تأکید کرد آن‌ها باید پس از شفاف‌سازی فعالیت‌های هسته‌یی‌شان، موضوع حقوق بشر و تروریسم را حل کنند. مذاکرات هسته‌یی به گونه‌ای است که دو طرف باید با هوشمندی و هوشیاری سلامت فضای مذاکرات را حفظ کنند و از مباحث و موضوعات غیرمرتبط که کمک‌کننده نیست خودداری کنند.