موافقت اولیه مخالفان سوری برای شرکت در کنفرانس «ژنو ۲»

موافقت اولیه مخالفان سوری برای شرکت در کنفرانس «ژنو ۲»

گروه مخالفان سوری خارج‌نشین اعلام کردند که گفت‌وگوهای خود با گروه‌های مسلح داخل سوریه درخصوص مشارکت در اجلاس «ژنو 2» درباره سوریه را آغاز کرده اند.

به گزارش خبرنگار بین‎الملل برنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در گزارشی گروه مخالفان سوری خارج نشین اعلام کردند که گفت‌وگوهای خود با گروه‌های مسلح داخل سوریه درخصوص مشارکت در اجلاس ژنو 2 درباره سوریه را آغاز کرده است.

خالد الصالح، مدیر دفتر مطبوعاتی ائتلاف ملی سوریه، در سخنانی در دومین روز از مذاکرات گروه‌های سیاسی مخالف سوری در استانبول تاکید کرد: ما اکنون درحال گفت‌وگو و رایزنی با گروه‌های مسلح در داخل سوریه برای دستیابی به موضع مشترکی درخصوص مشارکت در اجلاس ژنو 2 هستیم.
 
گروه‌های مختلف ائتلاف سوری داخل و خارج نشین مخالف، از روز شنبه نشستی را در هتلی در شهر استانبول آغاز کرده‌اند و در درحال گفت‌وگو با (گروه موسوم به) گردان‌های ارتش آزاد سوریه هستند که به موضع مشترکی برای شرکت در نشست ژنو 2 برسند که در آن آمریکایی‌ها و روس‌ها و سازمان ملل حضور خواهند داشت.

الصالح گفت: در نهایت امر ما با هم هستیم و در یک جبهه قرار داریم و با یک دشمن می‌جنگیم و اگر خواسته باشیم در ژنو شرکت کنیم آنها (نمایندگان ارتش آزاد) در هیئت ما خواهند بود. آنها نظیر ما تمایل به موفقیت در برپایی سوریه‌ای دموکراتیک دارند.

وی طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: در آیندهٴ سوریه جایی برای بشار اسد وجود ندارد و وی بایستی از سمت خود کناره‌گیری کند و مذاکرات بر اساس سند شش ماده ای ژنو برگزار می‌شود.

پیش از این احمد الجربا، رئیس ائتلاف معارضان خارج‌نشین سوریه، نیز اعلام کرده بود در صورت باز شدن کانال‌های کمک‌های انسانی به سوریه در نشست ژنو 2 حضور پیدا می‌کنند.

این در حالی است که تنها یک هفته پیش معارضان خارج نشین سوری پیش شرط‌ های سفت و سختی برای حضور در ژنو 2 مطرح کرده‌ بودند که کناره گیری اسد از قدرت یکی از آن پیش شرط‌ ها بود.

الجربا پیشتر گفته بود که ژنو2 باید به برکناری اسد از قدرت منجر شود؛ معارضان سوری در استانبول گرد هم آمدند تا علاوه بر بررسی برخی موضوعات داخلی، موضع خود درباره مشارکت در ژنو 2 را نیز اعلام کنند.

این در حالی است که روز دوشنبه هفته گذشته عمران الزعبی، وزیر اطلاعات سوریه، در سخنانی ضمن اینکه عربستان سعودی را عامل کشتارها و ویرانی‌های امروز جهان اسلام از جمله سوریه دانست، خاطر نشان کرد که اگر هدف از کنفرانس ژنو ۲ برکناری بشار اسد از قدرت باشد، دولت سوریه در این نشست حضور نخواهد یافت.آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

نظر شما

پربیننده‌ترین اخبار اخبار

مهمترین اخبار

آخرین اخبار اخبار

اخبار برگزیده