به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، به نقل از فرانس 24، روز یکشنبه، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، در نشست خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در قدس اظهار داشت، فرانسه بنا بر ۴ نکته تمایل بر موافقت ضمنی و موقت برنامه هسته‌ای ایران را دارد.

هم اکنون که به قول برخی رسانه‌ها، فرانسه «وکیل مدافع اسرائیل» است، در مذاکرات قبلی با کارشکنی‌های وزیر امور خارجه این کشور، مانع از حصول توافق شد و اکنون که در آستانه دور جدید مذاکرات قرار داریم، با حضور در تل‌آویو و گفتگو با نتانیاهو در تلاش است خواسته‌های غیرمطلوب نتانیاهو را به کرسی بنشاند.

وی در این کنفرانس خبری گفت باید تمامی نصب و راه‌اندازی هسته‌ای تحت نظارت بین‌الملل باشد، غنی‌سازی ۲۰ درصدی به حالت تعلیق دربیاید، مواد غنی‌شده موجود در داخل کاهش یابد و ساخت کارخانه آب سنگین اراک متوقف شود.

آنچنان که از حرف‌های اولاند مشخص است، او کاملاً در حال تکرار حرف‌های نتانیاهو است.

رئیس‌جمهور فرانسه همچنین اظهار داشته است: مذاکره با ایران بهتر از گزینه نظامی است، اما مذاکره با ایران سالهاست که بدون هیچ پیشرفتی ادامه دارد و پیشرفت در مذاکرات ژنو کافی نیست.

نتانیاهو و برخی از کشورهای غربی تصور می‌کنند که تحریم‌ها علیه ایران باعث شده است این کشور بر مذاکرات هسته‌ای مصمم باشد، بطوری که اولاند گفته است: فشارها علیه ایران باید حفظ شود، بدون تحریم‌ها ایران هرگز همانند الان صحبت نمی‌کرد و این فشار تحریمها است که ایران را به پای میز مذاکره نشانده است.

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در همین کنفرانس خبری مشترک با رئیس‌جمهور فرانسه گفت توافق نکردن با ایران بهتر از توافق بد است.

وی با تکرار ادعاهای بی‌اساس خود علیه ایران افزود: واضح است که توافق فقط برای ایران خوب است و برای دیگر کشورهای دنیا بد است.

هفته گذشته، نمایندگان ایران و گروه 1+5 در ژنو، در سه روز مذاکرات فشرده و غیرعلنی برای حصول توافق درباره برنامه انرژی هسته‌ای ایران تلاش کردند. متنی از توافقات اولیه به دست آمده تدوین شده بود که کارشکنی‌های وزیر امور خارجه فرانسه مانع از حصول توافق نهایی شد و مذاکرات ناتمام ماند، بطوری که این هفاه مذاکرات در ژنو ادامه خواهد یافت.

در تاریخ ۹ نوامبر، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، گفت که «دغدغه‌های اسرائیل» باید در جریان این مذاکرات مورد توجه قرار بگیرد.

با توجه بر اینکه اسرائیل صدها کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد و تنها دارنده تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه است، همین رژیم غاصب، ایران را متهم می‌کند که هدف این کشور از ادامه برنامه هسته‌ای نظامی است. با اینکه ایران پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان پی تی) را امضا کرده، اما با این وجود اسرائیل از امضای آن هم سر باز زده است.