به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، «میشل باشلت»، نامزد چپ‌گرای انتخابات ریاست‌جمهوری شیلی، بیشترین میزان رای در اولین دور از انتخابات را به دست آورد، اما چون حدنصاب آرا به بیش از 50 درصد نرسید، انتخابات به دور دوم کشیده شد.

«اِوِلین ماتی» رقیب وی در این دور از انتخابات با فاصله زیادی از وی قرار گرفت، بطوری که باشلت، 62 ساله، 73/46 درصد آرا و ماتی، 60ساله، 25 درصد رای را به خود اختصاص دادند.

شورای انتخابات گزارش داد که دور دوم رأی‌گیری روز 15 دسامبر سال جاری برگزار خواهد شد. رقابت دور دوم انتخابات شیلی میان دو زن صورت خواهد گرفت که در تاریخ این کشور بی‌سابقه است.

لیلی پرز، سخنگوی حزب راست‌گرای شیلی شب یکشنبه گفت: درست است که ما از همان ابتدا گفتیم که طرفدار حزب ما از حزب مقابل، کمتر است، اما ثابت کردیم که نظرسنجی‌ها و تحلیلگران سیاسی که معتقد بودند باشلت در دور اول اکثریت آرا را به دست می‌آورد، اشتباه بود.

ماتی، اولین زن نامزد از حزب راست شیلی برای ریاست‌جمهوری پس از یک دوره بازنشستگی رهبران محافظه‌کار بوده است. وی در یک بیانیه کوتاه مطبوعاتی از راه یافتن به دور دوم ابراز خوشحالی کرد.

بیش از 13 میلیون شیلیایی واجد شرکت در انتخابات روز گذشته شناخته شده‌ بودند تا از میان 9 نامزد تصدی پست ریاست‌جمهوری یک نفر را انتخاب کنند.

این نخستین انتخابات پس از دورانی بود که رای‌گیری اجباری در این کشور لغو شد.