به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، هفته‌نامه آلمانی اشپیگل نوشت وزیر امور خارجه آمریکا در صدد سفر به آلمان است تا رابطه دوجانبه که بر اثر جاسوسی‌ها آسیب دیده است را بهبود بخشد.

افشای جاسوسی‌های آمریکا موجب آسیب روابط دوجانبه کشور شده است. از این رو، کری در نظر دارد به همین منظور به آلمان سفر کند.

روز شنبه، 4 آبان، همین هفته نامه گزارش داد آمریکا از مکالمات تلفنی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، هم شنود کرده است.

یک روز پس از افشای این خبر، وزیر دادگستری آلمان گفت اگر سوء ظن ما در مورد این پرونده صحیح باشد، دفتر دادستانی فدرال آلمان، اسنودن را به عنوان شاهد عینی برای شهادت درمورد مکالمات تلفنی صدر اعظم آلمان از سوی سازمان جاسوسی آمریکا به آلمان فرا خواهد خواند.

پارلمان آلمان، 6 آبان، اعلام کرد که جلسه‌ای اضطراری برای بررسی موضوع شنود مکالمات تلفنی مرکل، توسط آمریکا با هدف بررسی رسوایی سازمان اطلاعات آمریکا در تاریخ 18 نوامبر(امروز) برگزار خواهد کرد.

طبق تعدادی از اسناد محرمانه آژانس جاسوسی آمریکا مشخص شد تلفن همراه مرکل از سال ۲۰۰۲ (بیش از 10 سال) در فهرست اهداف مورد نظر «سرویس ویژه جمع آوری اطلاعات» وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا قرار داشته است.

مرکل در نشست رهبران اتحادیه اروپا گفت جاسوسی میان دوستان به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

انتشار خبرهایی مبنی بر جاسوسی آژانس امنیت ملی امریکا از مکالمات تلفنی آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور خشم آلمانی‌ها را نسبت به آمریکا برانگیخته و خاطرات مربوط به استراق سمع استاسی، پلیس مخفی آلمان شرقی را زنده کرده است.

این موضوع زمانی اهمیت پیدا کرد که مشخص شد آمریکایی‌ها از تلفن همراه «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز جاسوسی کرده‌اند.