به گزارش خبرگزاری برنا از خوزستان، سیدیان در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: این 53طرح از دستاوردهای 30ساله پس از انقلاب در حوزه مراقبت نظام بهداشتی وژارت بهداشت است.

وی گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها، بهداشت روان، بهداشت حرفه ای، گروه گسترش شبکه، بهداشت دهان و دندان، واحد سلامت نوجوانان، جوانان، مدارس، گروه خانواده، واحد تغذیه را از جمله دستآوردهای 30ساله انقلاب تا کنون عنوان کرد و گفت: در حال حاضر تمرکز روی طرح پزشک خانواده است و در 6شهر از جمله شهرهای گتوند، باغملک، لالی، هفتگل، هندیجان و رامشیر در حال اجرا است.

معاونت بهداشت و درمان استان خوزستان، با اشاره به فرا رسیدن هفته ملی سرطان تصریح کرد: ایران بعد از کشور ترکیه رتبه دار شاخص سلامت است و آمارها نشان می دهد با بالا رفتن سن افراد درصد مبتلا شدن به سرطان بالا می رود.

همچنین پریچهر پاک سرشت، کار شناس سلامت و پزشک عمومی نیز در ادامه گفت: از جمله سرطان‌های شایع در خانم‌ها می توان به سرطان سینه، پوست، خون، ریه، مغز، تخمدان، گردنه رحم اشاره کرد و در مردان نیز سرطان پوست، ریه، معده، خون، مثانه، روده بزرگ، پروستات، کبد و مغز است.

وی افزود: عوامل محیطی و ژنتیک از عوامل تأثیر گذار در ایجاد سرطان هستند.

پاک سرشت تصریح کرد: پیشگیری، کشف زود هنگام و تشخیص درمان یکی از دلایل اصلی در دچار نشدن به سرطان است.

وی استفاده روزانه از سبزیجات، مقابله با نور خورشید، پرهیز از عادات غذایی بد، کنترل وزن، ورزش و فعالیتهای بدنی و عدم استفاده از ظروف پلاستیکی را از تاثیر گذارترین عوامل در پیشگیری از سرطان دانست.