به گزارش خبرگزاری برنا از خوزستان، خدامراد احمدی معاون وزیر صنایع و معادن در نشست خبری با رسانه های محلی خوزستان گفت: هم اکنون هفت شهرك علمی و فناوری در كشور تاسیس شده است، در این شهرك ها به افرادی كه بخواهند ایده یا كار پژوهشی خود را به مرحله تولید برسانند، امكانات و تسهیلات داده می ‌شود.

وی با بیان اینکه در امر پژوهش در حوزه وزارت صنایع توافقات متعددی با معاون علمی رییس جمهور و دانشگاه‌های معتبر كشور صورت گرفته، افزود: وزارت صنایع در امر پژوهش سرمایه گذاری های مطلوبی انجام داده و به همین دلیل به نخبگان و كسانی كه طرح‌ های جدید با توجیه اقتصادی داشته باشند، در قالب شهرك‌ های صنعتی به میزان مورد نیاز زمین رایگان واگذار می ‌شود.

احمدی از برگزاری سی و سومین نشست ستاد تسهیل و امور پشتیبانی صنایع در خوزستان خبر داد و گفت: این ستاد با تشكیل پنج كارگروه شبكه بانكی و مالی شهرك ‌های صنعتی و زیرساخت ‌های آن، مالیات، بیمه و تامین اجتماعی و سرمایه‌گذاری در امر تولید، فعالیت خود را آغاز كرد.

وی درخواست ‌های واصله به ستاد تسهیل امور و پشتیبانی صنایع را تا کنون 931مورد عنوان كرد و افزود: 606درخواست از این تعداد، مربوط به مسایل مالی و شبكه بانكی كشور، 74درخواست مربوط به شهرك ‌های صنعتی و زیرساخت ‌های آنها، 105درخواست مربوط به مالیات، بیمه و تامین اجتماعی و 54درخواست نیز مربوط به سرمایه‌ گذاری در امر تولید در استان است.

این مقام مسوول تصریح کرد: تقریبا تمام این درخواست‌ها پاسخ داده شده است و این مصوبات در یك هفته آینده توسط دبیرخانه ستاد، به دستگاه‌های متولی ابلاغ خواهد شد و صنعتگران و تولیدكنندگان از طریق سامانه‌ای كه در آن ثبت‌نام كرده‌اند می‌توانند با استفاده از كد رهگیری برای پیگیری درخواست خود اقدام كنند.

احمدی از تعیین تكلیف واحدهای مشكل دار در خوزستان از جمله شركت لوله‌سازی خوزستان، تصفیه‌قند و شكر اهواز، شركت كاغذسازی شوشتر و قند دزفول در ستاد تسهیل امور و پشتیبانی صنایع خبر داد و گفت: مصوبات ستاد در رفع مشكلات این واحدها متعاقبا از طریق سازمان صنایع و معادن و شهرك‌های صنعتی به اطلاع عمومی می‌رسد.

وی افزود: با توجه به اینكه تصمیمات در مورد واحدهای صنعتی مشكل دار استان، با حضور نمایندگان واحدها و نمایندگان مجلس در شورای اسلامی اتخاذ شده، پیش‌بینی می‌شود، این واحدها به زودی ساماندهی شوند.

احمدی گفت: روسای سازمان‌ های صنایع و معادن استان ‌ها با تفویض اختیار از سوی وزیر صنایع، مامور پیگیری مصوبات این ستاد هستند و اختیارات وزیر در این حوزه به روسای سازمان‌ های صنایع داده می‌شود.

معاون وزیر صنایع و معادن در پاسخ به سوالی درباره روند واردات در کشور گفت: وظیفه سیاست گذاران بخش واردات مدیریت است و این مدیریت باید به گونه ای صورت گیرد که تولید کالا در کشور تحت تاثیر قرار نگیرد.

احمدی بر جلوگیری از عدم ورود کالاهای بی کیفیت در کشور تاکید کرد و افزود: كالاهایی كه توان تولیدشان در كشور وجود دارد اما هنوز تولید نمی شوند، به عنوان اولویت‌ های صنعتی تعریف می ‌شوند.

وی همچنین از برپایی نمایشگاه توانمندی های تولید داخلی طی یک ماه آینده خبر داد و گفت: در این نمایشگاه همه محصولات تولیدكنندگان و صنعتگران در معرض دید عموم قرار می ‌گیرد.

معاون وزیر صنایع و معادن با اشاره به پیگیری‌ های مدیریت استان و نمایندگان استان برای اخذ صدور مجوز خط تولید خودروی سبك در خوزستان، گفت: هم اکنون درباره نحوه، میزان مشاركت و زمان آغاز پروژه با گروه خودروسازی بهمن در حال توافق هستیم و به محض انجام توافقات نهایی، با مشاركت سازمان گسترش و گروه خودروسازی بهمن خط تولید خودرو در خوزستان عملیاتی می‌شود.