به گزارش خبرگزاری برنا از خوزستان، مصطفی منتظرالمهدی مدیر کل امور جوانان استان خوزستان در نخستین نشست شورای پژوهش سازمان ملی جوانان به مناسبت هفته پژوهش گفت: با توجه به اینکه حل مشکلات جوانان منوط به شناخت دقیق مسایل و مشکلات آنان است، انجام فعالیت های پژوهشی با محوریت جوان ضروری است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری برای جوانان و توجه به مشکلات آنان یکی از راه های توسعه و پیشرفت جامعه است، توجه به این قشر به عنوان نیروی فعال، پرتلاش و با احساس را ضروری دانست و گفت: با اجرا شدن طرح حمایت از پایان‌نامه ‌ها و پژوهش‌ های كاربردی مرتبط با جوانان، مسایل مربوط به آنان به شكل كاربردی در جریانی مشخص بررسی و رسیدگی می شود.

منتظر المهدی بر این اساس بر نشست مشترک با معاونت های پژوهشی دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: با توجه به ضرورت انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه جوان و مسایل مرتبط باید از ظرفیت های پژوهشی در دانشگاه ها استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه پژوهش بسترساز توسعه جامعه بوده و لازم است در این زمینه سرمایه گذاری بیشتری انجام شود و موانع و مشکلات در مسیر توسعه پژوهش رفع شود، تصریح کرد: به همین دلیل سازمان ملی جوانان با تخصیص اعتبار به سازمان های مردم نهاد از ظرفیت های جوانان در دو حوزه روانشناسی و جامعه شناسی استفاده می کند.

رییس گروه مشاوران جوان استاندار خوزستان تصریح کرد: همان گونه که در آموزه های دینی بر پژوهش تاکید شده است، در آموزه های فرهنگی نیز مدیران و برنامه ریزان باید نگاه ویژه به مقوله پژوهش داشته باشند تا این مهم در جامعه نهادینه شود.

منتظرالمهدی گفت: تحقیق و پژوهش به عنوان زیرمجموعه ای از نهاد علم، زیربنای توسعه در عصر اطلاعات است و اساسا هر جامعه ای برای برنامه ریزی در سطح خرد و کلان ناگزیر از ساماندهی و مدیریت کارآمد و اثربخش امور پژوهشی است.

مدیر کل امور جوانان استان خوزستان با اشاره به اینکه تبیین اهمیت پژوهش و فناوری، معرفی دستاوردهای پژوهشی استان و تقویت روحیه تحقیق و فعالیت های علمی و پژوهشی در نوجوانان و جوانان از دیگر اهداف برنامه های هفته پژوهش است، ادامه داد: با ظرفیت ‌های بالایی كه در زمینه پژوهش در مراكز علمی، تحقیقاتی و مدارس استان وجود دارد، خوزستان می‌ تواند رتبه ‌های بیشتر و بالاتری در پژوهش كسب كند.

وی با بیان اینکه درصد بالایی از جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند، گفت: باید از ظرفیت و پتانسیل های جوانان برای توسعه و آبادانی كشور استفاده كنیم و به همین دلیل هدایت آنها به سمت انجام فعالیت های پژوهشی تاثیرگذار و ضروری است.