مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی فرصت های سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی استان خراسان رضوی را مورد امکان سنجی قرار داد.

به گزارش به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز اعلام کرد: تنوع و حجم مواد معدنی مختلف در استان خراسان رضوی، این استان را به عنوان یکی از کانون های مهم کشور در بخش معدن مطرح کرده است. از یک سوء نواحی مرکزی – جنوبی استان، بخشی از ایالت زمین ساختی ایران مرکزی است که حاوی ذخایر معدنی فلزی و غیرفلزی گوناگون است که دستیابی به این ذخایر نیاز به سرمایه گذاری بیشتر برای استخراج و ایجاد صنایع تبدیلی دارد.

از سوی دیگر شواهد کانی سازی های شناخته شده در پیکره های اولترامافیک اوفیولیت های سبزوار، گویای پتانسیل زیاد کرومیت های پرعیار است. به همین دلیل، این پیکره ، اکتشافات جدی تری را طلب می کند که در صورت کشف ذخایر جدید ، سرمایه گذاری در زمینه فرآوری کرومیت، اقتصادی به نظر می رسد.

ظرفیت های تولیدی در زمینه صنعت و امکانات زیربنایی و ارتباطی استان نیز قابل توجه است. وجود دو منطقه ویژه اقتصادی در استان، شبکه ریلی و جاده ای و اتصال شبکه ریلی به راه آهن آسیایی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس، قرار گرفتن در مسیر اصلی تجاری در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تایباد و تصویب ایجاد دو منطقه ویژه اقتصادی کاشمر و سبزوار ، دسترسی به بازار را تسهیل کرده است. به عنوان نمونه با توجه به پتانسیل های معدنی، سرمایه گذاری در زمینه فرآوری معادن سنگ، تاسیس کارخانه های سیمان، کاشی ، سرامیک، ظروف چینی و بهداشتی، صنایع شیشه جام ، صنایع مس، استخراج و فرآوری کرومیت و دولومیت، منگنز و فلورین و نیز استخراج و فرآوری عناصر نادر خاکی می تواند موجبات توسعه فعالیت های تولیدی در استان را فراهم کند.