به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران گفت: هم اکنون مذاکراتی با شرکت‌هایی از آلمان، اسپانیا، پرتغال و ایتالیا، به منظور سرمایه گذاری در احداث نیروگاه‌های برق بادی و خورشیدی در کشور آغاز شده است.

یوسف آرمودلی ، مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران از آغاز مذاکرات گسترده با 4 کشورعضو اتحادیه اروپا به منظور سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه‌های برق بادی و خورشیدی در ایران خبر داد.

وی در تشریح دور جدید مذاکرات برقی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت: هم اکنون مذاکراتی با شرکت‌هایی از آلمان، اسپانیا، پرتغال و ایتالیا، به منظور سرمایه گذاری در احداث نیروگاه‌های برق بادی و خورشیدی در کشور آغاز شده است.

مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران با اعلام اینکه در شرایط فعلی تعیین محل احداث نیروگاه‌های بادی و خورشیدی از نظر توجیه اقتصادی در حال انجام است، تصریح کرد: سرمایه گذاران اروپایی در حال بررسی و ارزیاب بهترین موقعیت جغرافیایی برای ساخت نیروگاه‌های برق بادی و خورشیدی در داخل کشور بوده و از این رو، مطالعات و رایزنی‌های دوجانبه در حال انجام است.

این مقام مسئول با بیان اینکه یکی دیگر از محورهای مذاکرات با شرکت‌های اروپایی معرفی آنها به سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی برای ایجاد مشارکت مشترک برقی است، اظهار داشت: پیش بینی می‌شود با توجه به روند مذاکرات ایران و گروه 1+5 در آینده‌ای نزدیک امکان امضای قراردادهای بزرگ ساخت نیروگاه‌های برق تجدیدپذیر در کشور باشیم.

وی با اشاره به مذاکرات انجام شده با شرکت‌های اروپایی به منظور تامین امنیت سرمایه گذاری آنها توسط دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور احداث نیروگاه‌های برق بادی و خورشیدی، تصریح کرد: علاوه بر این، این امکان برای سرمایه‌گذاران و سازندگان خارجی نیروگاه در کشور فراهم شده است تا برق تولیدی در نیروگاههای بادی و خورشیدی با استفاده از شبکه موجود به کشورهای مختلف صادر شود.

مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران با تاکید بر آنکه علاوه بر کشورهای اروپایی برخی از شرکت‌های چینی هم مذاکراتی را برای راه اندازی خطوط تولید توربین‌های بادی و خورشیدی در ایران آغاز کرده‌اند، یادآور شد: در این شرایط شرکت‌های چندین پیشنهاد داده‌اند که پس از راه اندازی خط تولید توربین، اقدام به احداث نیروگاههای برق بادی در داخل کشور بکنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در شرایط فعلی وزارت نیرو تسهیلات ویژه‌ای برای خرید برق پاک از نیروگاه‌های خورشیدی و بادی ارائه می‌کند، گفت: قیمت فعلی خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های بادی و خورشیدی حدود 460 تومان به ازای هر کیلوات ساعت بوده که 10 برابر قیمت فروش این حامل انرژی به مشترکان توسط دولت است.

آرمودلی با اشاره به تعیین فرمول خرید تضمینی برق از سرمایه گذاران بخش خصوصی و خارجی، تاکید کرد: این فرمول به صورت سالانه و مطابق با تغییرات نرخ ارز و تورم محاسبه و اعمال می‌شود.

مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران با یادآوری اینکه هم اکنون ظرفیت تولید برق پاک در کشور حدود 260 مگاوات بوده و 300 میلیون کیلوات ساعت برق تجدیدپذیر در کشور تولید و عرضه می‌شود، تاکید کرد: پیش بینی می‌شود تا پایان سال‌جاری ظرفیت تولید برق پاک ایران از مرز 400 مگاوات عبور کند.