آیت الله هاشمی رفسنجانی با ابراز نگرانی از شرایط بد جوی و آلودگی هوا در خوزستان گفت: انتظار داریم با توجه به دستور رهبر معظم انقلاب و اهتمام جدی دولتمردان، ریشه این عوامل که منحصر به داخل کشور نبوده و مربوط به کشورهای عراق، کویت، اردن و عربستان است، شناسایی و راهکارهای مناسب با بسیج عمومی دستگاه ها اتخاذ شود.
 
به گزارش برنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله 'اکبر هاشمی رفسنجانی' در جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام از شرایط بد جوی و آلودگی هوا در مناطق غرب و جنوب غرب کشور بویژه استان خوزستان که مردم خونگرم آن منطقه را به شدت آزار می دهد، اظهار تاسف و نگرانی کرد.

وی افزود: این پدیده مخرب و آزاردهنده، سلامت و آسایش مردم این مناطق را مختل کرده و بلایی است که از هفت الی هشت سال قبل شروع شده و مربوط به حال حاضر نیست. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این جلسه گزارشی از سفر اخیر خود به استان خوزستان و بازدید از برخی شهرهای این استان و بررسی مشکلات مردم این شهرها را به اطلاع اعضا رساند.
 
'محسن رضایی' به نظرات مردم در شهرهای اهواز، آبادان و خرمشهر اشاره کرد و با توجه به گسترش این پدیده به استان های مجاور، تلاش بیشتری را از مسؤولان تقاضا کرد. بروز پدیده گرد و خاک طی دو هفته اخیر در استان خوزستان باعث مختل شدن زندگی مردم شد ؛ بطوریکه در 12 شهرستان استان خوزستان و از جمله کلانشهر اهواز تمامی مدارس مقاطع مختلف در سه روز متوالی پایان هفته گذشته تعطیل شدند.

همچنین این پدیده که در برخی شهرستانهای استان میزان آن 66 برابر حد مجاز بود باعث تعطیلی ادارات دولتی در 12 شهرستان استان در روز چهارشنبه گذشته شد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی سه شنبه شب گذشته به نمایندگی از دولت برای بررسی این پدیده وارد استان خوزستان شد و ضمن عیادت بیماران ناشی از این پدیده که در بیمارستانهای اهواز بستری شده بودند؛ در کمیته بحران استان شرکت کرده و در این جلسه موضوع را بررسی کرد.

قرار است یکشنبه هفته جاری جمع بندی تحقیقات وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در تشست هیات دولت مطرح و تصمیمات نهایی برای مقابله با پدیده ریزگردها و گرد و خاک های اخیر استان خوزستان اتخاذ شود.

موضوع پیگیری وضعیت ریزگردها با دستور رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری کشورمان با جدیت بیشتری در حال بررسی است.