به گزارش خبرنگار برنا، نورالله حسن​زاده در نشستی با موضوع سفر هیات تجاری عراق به خوزستان که روز گذشته، سوم اسفندماه در محل شركت شهرك​های صنعتی استان برگزار شد، اظهاركرد: در خوزستان در زمینه محصولات پتروشیمی حدود 20 میلیون تن ظرفیت​سازی شده که میزان محصولات تولیدی این صنایع حدود 17 میلیون تن است.

وی افزود: خوزستان دارای 3 كارخانه بزرگ تولیدی سیمان است كه این کارخانجات روزانه حدود 14 هزار تن سیمان تولید می کنند.
 
حسن​زاده تصریح‌کرد: حدود 10 میلیون تن برای تولید در بخش فولاد خام در خوزستان ظرفیت​سازی شده است که صنایع فولادی استان بیش از 4 میلیون تن تولیدات دارند و با طرح​های بزرگی كه در دست اجرا است امید به افزایش ظرفیت این صنایع وجود دارد.

وی در خصوص سفر هیات عراقی به استان كه متشكل از تجار و رییس خانه صنعت و معدن عراق بوده است، گفت: امید است این رفت و آمدها منتج به اقدامات عملی بین خوزستان و كشور عراق به ویژه استان​های بصره و میسان شود.

در این نشست راشک عبدالله فرطوسی، رییس مرکز بین‌المللی توسعه پژوهش های استان بصره کشور عراق اظهارکرد: امیدواریم این بازدیدها و رفت و آمدها به انعقاد تفاهم نامه هایی در آینده بین طرفین منجر شود.
 
وی با اشاره به پیشرفت، تکنولوژی، دانش و صنعت در استان، خاطرنشان کرد: کیفیت محصولات تولیدی استان بسیار بالا است و می توان این محصولات را در کشور عراق استفاده کرد. فرطوسی تصریح‌کرد: اگر افرادی از خوزستان قصد بازدید از عراق را داشته باشند ما به عنوان اتاق صنعت بصره آمادگی همکاری و هماهنگی در این زمینه را داریم.

بازار مصرف بسیار بزرگی در عراق وجود دارد که ما در حال بررسی و پیگیری برگزاری نمایشگاه دائمی از تولیدات این استان در بصره هستیم.
 
همچنین در این نشست اخلاق محمدیان، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خوزستان اظهارکرد: در استان 71 شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد که مساحت این شهرکها و نواحی به 7 هزار هکتار می رسد و تاکنون 2 هزار و 237 فقره قرارداد زمین با سرمایه گذاران منعقد و این زمین ها واگذار شده است.

وی افزود:در روزهای گذشته این هیات تجاری عراقی با سفر به خوزستان از 5 شهرک صنعتی استان شامل شهرک آبادان، خرمشهر و شهرک های شماره یک، 2 و سه اهواز بازدید کردند.