باشگاه جوانی برنا/ "حجت الاسلام سید محمود علوی" عضو مجلس خبرگان و نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان، در گفت‌وگو با خبرنگار برنا درباره نوروز و تعطیلی این روزها می‌گوید:


نوروز به کجا سفر می کنید؟
اگر خدا بخواهد و نصیب‌مان بشود به کربلا می‌رویم.

سال 89 برایتان چطور بوده است؟
هر سالی مجموعه‌ای از کامیابی و عدم کامیابی‌هاست. در مجموع، میزان موفقیت‌ها در کشور نسبت به سال مشابه بهتر بود و در واقع می توانیم اوج آن را اجرای حساب شده و معقول طرح هدفمند کردن یارانه ها را بدانیم.

در زندگی شخصی چطور؟
ما زندگی طلبگی داشتیم و هر چه نصیب‌مان شده از چلوکباب و نون و پنیر تا نان و دوغ  خورده‌ایم، اما هنوز کارمان به نان و نوشابه نکشیده است!

از بین سین های سفره هفت سین کدامیک را بیشتر دوست دارید؟
باید لیست سین‌ها را در اختیارمان قرار دهید تا ما بگوییم کدام سین مناسب تر است!(می‌خندد) البته سکه که بد نیست و سیب هم میوه ای است که کم کم رنگ تقدس گرفت. سیب و عطر یاس با نام حضرت عباس(ع) همراه شده است.

هنوز سلیقه خود را در این باره بر انداز نکرده ام. برایم صمیمیت افراد خانواده در کنار سفره هفت سین، پرجاذبه ترین لحظات سفره هفت سین است.

بهترین عیدی که گرفته‌اید؟
بهترین عیدی‌ در عمرم، لبخند مادرم بود. سال 73 مادرم را از دست دادم. الان هم لبخند پدرم شیرین ترین لحظه است.

به یادماندنی ترین خاطره عیدتان؟
سنی از ما گذشته است و پیر شده ایم. در این لحظه حضور ذهن ندارم تا خاطره‌ای بگویم.

بهترین عیدی برای جوانان چیست؟
بهترین عیدی به جوانان این است که باورشان بکنیم و به آنها شخصیت و بها بدهیم و دست کمشان نگیریم. سفارش پیغمبر ما است که هیچ یک از مسلمان ها را کوچک نشمارید که آدم های کم سن و سالش هم پیش خدا بزرگ هستند.

ما جوان‌های خوبی داریم. حتی جوان هایی که ظاهرشان با سلیقه ما نخواند. وقتی با این جوان‌ها محشور می‌شویم می‌بینیم پاک و دوست داشتنی هستند.
 
در غرب، لباس‌هایی که می‌پوشند مربوط به گروه خاصی است و معنایی دارد. در ایران بدون توجه به این مسایل توسط بعضی جوان‌ها مورد تقلید قرار می‌گیرد، به دلیل اینکه جوان‌ها دنبال چیزهای نو هستند.

نباید با دیدن این گونه مسایل فکر کنیم که جوانان‌مان قید دین و اصالت را زده‌ و از محتوای فرهنگ بومی و دینی‌اش به کلی تهی شده‌اند.


***