جاذبه های طبیعی

آبشار آب گرم

آبشار آبگرم ، این آبشار در مجاورت روستای آبگرم در ۷۹ کیلومتری شهرستان کلات می باشد . برای رسیدن به آبشار ، پس از عبور از روستای آبگرم ، در مسیری که امکان تردد وسایل نقلیه سبک وجود ندارد ، پس از طی کردن راهی حدود نیم ساعت به آبشار زیبای آبگرم خواهید رسید . نام این آبشار از روستای آبگرم که دارای چشمه‌ های آبگرم زیاد هست ، گرفته شده  که بهترین منطقه برای باغداری و بهترین آب و هوا و زیباترین چشم انداز به کلات می باشد یکی از رقبات موقوفات رضوان در این منطقه واقع شده است به شرح ششدانگ یک قطعه زمین زراعی تخته قلعه کهنه از صحرای ایرانی واقع در 75 کیلومتری جاده کلات روستای آبگرم به مساحت 14 هزار متر مربع با کلیه ملحقات تأسیسات و منضمات و متعلقات آن با ده ساعت آب که پس از کسر اخراجات و هزینه های عمومی و اداری و غیر اداری و کسر حق التولیه متولیان از مجموع عواید و منافع حاصله همه ساله در ماه مبارک رمضان صرف اطعام یتیمان بی سرپرست می باشد که نحوه اجراء نیت واقف با نظر متولیان عمل گردد .

آبشار اخلمد

آبشار اخلمد نام آبشاری است در استان رضوی در شمال شرقی ایران واقعه شده است .

این آبشار در ۲ کیلومتری روستای قدیمی اخلمد جریان دارد . آهکی بودن جنس کوه‌ های اخلمد باعث پیدایش حفره‌ های ژرف مدور در زیر این آبشار شده‌ است .

این دره دارای دیواره ‌های صخره‌ ای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر می‌ باشد که یکی از بزرگ‌ ترین مناطق برای ورزش مفرح سنگنوردی در ایران می ‌باشد از دیواره ‌های معروف ان می‌ توان به ( دیواره سفید - الله اکبر - عقاب و ... ) نام برد ای دره دارای چندین آبشار می‌ باشد که ۴ تای آنها دایمی و چندین آبشار فصلی دارد . آبشار اصلی خلمد حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد .

این آبشار که در فصل تابستان یکی از مهم ‌ترین مناطق مورد علاقه گردشگران است ، بیش از ‪ ۲۳متر ارتفاع دارد .

این منطقه همچنین با عبور یک رودخانه دائمی از آن دارای یک بند تاریخی ‪ ۷۰۰ ساله و ‪ ۱۰دیواره سنگی با دو جان پناه کوهنوردی است.

برای رسیدن به اخلمد باید جاده آسیایی را ۱۷ کیلومتر به سمت شهرستان قوچان پیمود و پس از آن نیز با پیمودن ‪ ۲/۵کیلومتر جاده آسفالته دسترسی به اخلمد که از میان باغ ها و رودخانه می ‌گذرد به آبشار معروف آن رسید.

دره سرسبز اخلمد دارای دو آبشار در امتداد هم است که ارتفاع آبشار دیگر آن به ‪ ۱۷متر می‌ رسد .

آبشار اخلمد دیواره های عمودی و بلند کوه های آن ،‌ هوای پاکیزه و ییلاقی ،‌ و انواع میوه های گیلاس و سیب درختی آن مشهور است . در مدخل دره اخلمد بندی است که به همت و یا در زمان بایسنغر میرزای تیموری فرزند شاهرخ و حاکم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده است . باغات فراوان و میوه های آن مخصوصا سیب اخلمد معروف است .

آبشار ارتکند

آبشار اُرتکند ، تفریگاه زیبایی ارتکند ( خنک رود ) یکی از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادر است .

آبشار قره ‌سو

آبشار قره ‌سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری و در فاصله پنج کیلومتری آن و در یک کیلومتری جاده لاین از سمت کلات واقع شده ‌است .

آبگرم معدنی فردوس 

آبگرم معدنی فردوس ، یک چشمه آبگرم با خواص درمانی است که در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شمال شهر فردوس واقع شده‌ است .

این آبگرم طبیعی ، به دلیل داشتن خواص درمانی ، هر ساله پذیرای شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است . منطقه گردشگری باغستان و آبگرم ، تنها در ۱۵ روز نخست تیرماه ۱۳۸۸، با جذب ۲۷۶ هزار نفر بازدید کننده ، بیشترین میزان ورودی مسافر در این مدت را در استان خراسان جنوبی داشته‌ است . استفاده از آبگرم معدنی فردوس در درمان بسیاری از بیماری ‌های پوستی و مفصلی مؤثر بوده و توسط بسیاری از پزشکان توصیه گردیده ‌است .

پس از زمین‌ لرزه سال ۱۳۴۷، آب این چشمه آبگرم کاملاً خشکید ، ولی بعد از دو سال خود به خود شروع به جوشیدن نموده و جاری شد .

آبگرم معدنی فردوس که آب آن توسط گدازه های آتشفشانی داغ می شود به همت هلال احمر شهرستان فردوس به اکثر امکانات رفاهی جهت مسافرین مجهز شده است تا شما مسافر عزیز که گرد سفر را از تن در آنحا می زدایید برای هیچ چیزی دغدغه نداشته باشید .

وان اختصاصی - وان عمومی و سویت های ویژه خانوادگی و اتاق جهت استراحت و رستوران و وسایل بازی جهت سرگرمی فرزندانتان و فروشگاه مواد غذایی و تلفن راه دور و ... همه مهیا شده اند تا شما ساعات خوشی را بگذرانید و هنگام سپردن تن به این نعمت خدادادی آرامش بیشتری داشته باشید .

با یک بار استفاده از این آب شفابخش خاطره آن برای شما و خانواده جاودانه خواهد شد . 

دریاچه بزنگان

دریاچه بزنگان یا کل بی‌ بی ، تنها دریاچه در استان خراسان رضوی است و در ۱۳۰ کیلومتری مشهد و ۸۰ کیلومتری شهرستان سرخس و در جنوب رشته ‌کوه‌ های هزار مسجد قرار دارد .

رودخانه بابا رمضان

کوه‌ های سر به فلک کشیده هزار مسجد سر منشا بسیاری از چشمه سارها و رودخانه ‌است از جمله رودخانه بابا رمضان است .

رودمعجن

رودمعجن روستایی در شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان ایران است . این روستا یک منطقه گردشگری است . آبشار رودمعجن که از دیدنی ‌های این روستا است در ۴۰ کیلومتری غرب شهر تربت حیدریه و در مجاورت شهر بایک قرار دارد .

در قدیم

فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۹ می ‌نویسد : رودمعجن دهی است از دهستان بایک بخش حومه شهرستان تربت حیدریه واقع در ۴۷ هزارگزی شمال غربی تربت حیدریه و ۲۲ هزارگزی شمال راه شوسه عمومی تربت به کاشمر . کوهستانی است و هوایی سرد دارد . سکنه آن ۱۳۵ تن است و آبش از قنات و رودخانه تامین می ‌شود .

محصولات مهم آن غلات و پنبه ، و شغل اهالی زراعت و کرباس و قالیچه بافی است . آبشار رودمعجن در چهار هزار گزی این ده واقع است که ۱۸ گز ارتفاع دارد .
این روستا و منطقه ای که آبشار زیبای رود معجن در آن قرار گرفته ، علاوه بر برق رسانی به امکاناتی همچون پارکینگ و سرویس بهداشتی مجهز شد .
رود معجن در تربت حیدریه با برخورداری از آبشاری و باغ های زیبا به ویژه در فصل تابستان تفرجگاه خوبی برای علاقه مندان به طبیعت است .

غار مزدوران

غار مزدوران یا مزداوند ، در ۲ کیلومتری شرق مزداوند - بین شهر سرخس و مشهد – در ارتفاعات چاهک و شورلق واقع شده است . عرض دهانه ورودی آن به ۲ مترو ارتفای آن به ۵/۲ متر می‌ رسد .

قدمت این غار به هزاره دوم پیش از میلاد می‌ رسد . در سازمان میراث فرهنگی ایران به شماره ۶۵۲ به ثبت رسیده است .

دهانه غار در میان تخته سنگی رو به مشرق قرار دارد . عرض ورودی آن 2 متر و ارتفاع آن 5/2 متر است . این غار که از نظر وسعت ، غار بزرگی محسوب می شود ، دارای 100 متر طول و 50 متر عرض و 20 متر ارتفاع است . ستون های استالاگمیت متنوع اما در تعداد کم در این غار یافت می شود .

درون غار خشک است و برای تهیه آب باید از چشمه بزرگی که در نزدیکی غار وجود دارد ، استفاده کرد . در نزدیکی مزدوران چشمه های آب گرم معدنی نیز وجود دارد . این غار که قدمت آن را تا هزاره دوم پیش از میلاد تخمین می زنند در ارتفاعات چاهک و شورلق واقع شده است .

غار مغان

دهانه غار مغان

غار مغان در ۷۵ کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان واقع شده است . این غار دارای دو دهانه است . ارتفاع آن از دریا۲۹۱۰ متر می ‌باشد . درون غار آثار استالاگمیت و استالاکتیت و چندین حلقه چاه وجود دارد که عمق یکی از این چاه ‌ها۲۵ متر می ‌باشد .

همچنین در این غار پرتگاهی به عرض ۳۵ سانتیمتر و برکه آبی وجود دارد . این غار در سال ۱۳۲۴ توسط کوهنوردان شهرستان مشهد کشف شده است .

صاحب مطلع الشمس در جلد دوم آرد : در نزدیکی قریه مغان از قرای این بلوک ( بلوک اردمه ) غاری است غریب که دهنه آن بسیار وسیع است . گویند تا یک میدان اسب راه غار طوری وسعت دارد که پنجاه سوار بسهولت عبور می کنند . در منتهای این مسافت از سقف غار آبی می چکد و فوراً منجمد می شود به نحوی که نیم ستون در سطح غار و نیم دیگر در سقف غار پدیدار آمده و چیزی نمانده که این هر دو بهم وصل شود .

این محل غار را آب چکان می گویند ، راه ها و شعبه ها در غار هست ، و در هر شعبه فضاها و حوض ها و چاه های عمیق و در یکی از فضاها اطاقی وسیع است و دریاچه ای عمیق که عمق نتوانسته اند معلوم کنند ، لکن در وسط دریاچه محلی است پاشویه مانند که عرض آن یک ذرع و عمق آن زیاده از یک چارک نیست . اکثر اطاق های غار را گویا مخصوصاً حجاری و مقرنس کرده اند و اهل ولایت حکایات عجیبه از این غار دارند - انتهی . (مطلع الشمس ج 2 ص 276 )

کوه بینالود

مشهور ترین کوه استان خراسان به بلندی ۳۲۱۱ متر که در چند کیلومتری شمال شهر نیشابور قرار دارد . این کوه بخشی از رشته کوه‌ البرز است و به بام خراسان شهرت دارد .

جاذبه های مذهبی

آرامگاه بی بی ( بانو ) شطیطه

بی‌ بی شطیطه پیرزنی بود که در سده دوم هجری در نیشابور می‌ زیست و امام موسی کاظم ، از امامان شیعه هدیه‌ای از او پذیرفت و امروزه برای او آرامگاهی در شهر نیشابور در خراسان به نام آرامگاه بی ‌بی شطیطه وجود دارد .

بارگاه امام رضا (ع)

بارگاه امام رضا ، امام هشتم شیعیان ، در داخل ضریح قرار دارد . دیوار های حرم تا ارتفاع ۲۰ سانتی متر با سنگ مرمر پوشیده شده ‌است و بالای آن به ارتفاع ۹۲ سانتی متر با کاشی‌ هایی بسیار گران‌ بها و ارزشمند ، مشهور به « سلطان سنجری » مزین شده ‌است .

قدمگاه

شهر قدمگاه هم اکنون مرکز بخش زبرخان شهرستان نیشابور می باشد که در 24 کیلومتری شرق نیشابور قرار دارد . و در کنار بزرگراه آسیایی نیشابور مشهد واقع شده است و در استان خراسان رضوی قرار دارد .

مزار سلطانی بیدخت 

مزار سلطانی بیدخت گناباد یکی از بناهای معروف در شهر بیدُخت گناباد ایران است .

این مزار آرامگاه « ملا سلطان‌ محمد بیدختی گنابادی » ملقب به سلطان علیشاه ، عارف سده ۱۳ هجری ، مفسر قرآن مجید ( تفسیر بیان السعاده فی مقامات العباده که خمینی از آن تمجید نمود )، قطب سلسله نعمت ‌اللهی سلطان علیشاهی مشهور به گنابادی است .

در کنار وی و در همین بقعه سه تن از اخلاف وی نیز دفن شده‌اند ؛ « شیخ محمد حسن بیدختی گنابادی » ملقب به صالح علیشاه « سلطان‌ حسین تابنده گنابادی » ملقب به رضا علیشاه و « علی تابنده » ملقب به محبوب علیشاه جانشین رضا علیشاه . ( قطب فعلی این سلسله « نور علی تابنده » ملقب به مجذوبعلیشاه ، فرزند صالح علیشاه است . )

بیدخت شهری کوچکی واقع در ۵ کیلومتری گناباد در خراسان است . هر ساله در مناسبت ‌های مختلف پیروان و علاقه‌ مندان سلسله نعمت اللهی سلطان علیشاهی گنابادی برای زیارت به این شهر مقدس می ‌روند . گفته شده که طبق اعلام رسمی سال گذشته ۱۳۸4 پس از مشهد پربازدیدکننده ‌ترین شهر استان خراسان بزرگ بوده است . دلیل این امر ، سفر فقرا و دراویش برای زیارت مجذوب علیشاه بوده است .
کتابخانه مزار سلطانی بیدخت گناباد که یکی از قدیمی‌ ترین کتابخانه‌ های استان خراسان و ایران است سال گذشته در بنای جدید بزرگی در کنار مزار سلطانی گشایش یافته است . 


مسجد جامع تون

مسجد جامع تون ، که امروزه بیشتر مسجد جامع قدیم نامیده می ‌شود ، از جمله نقاط دیدنی شهر فردوس می ‌باشد که در محوطه باستانی تون در جنوب غربی این شهر قرار دارد .

مسجد جامع نیشابور

این مسجد تاریخی از روزگار سلطان حسین بایقرا آخرین امیر صاحب تاج و تخت تیموری به جا مانده است . و آن بزرگوار مردی به نام پهلوان علی کرخی فرزند بایزید که مقبره وی نیز در این مسجد است . مسجد جامع نیشابور تنها یادگار به جا مانده از رویداد ها و حوادث درون شهر نیشابور است و تاریخ بنای آن را بسال 899 ه0ق نوشته اند . عرض مسجد 77 متر و طول آن 94.5 متر و مساحت کل باضافه 44 متر مربع جلو آمده جنوب مسجد 7320.5 متر مربع است که 4995 متر مربع آن زیر بناست و در بزرگی رو به شمال دارد .
 
درازای ایوان در شمال آن 13 متر و ارتفاع ایوان جنوبی آن شبستان روبرو 19.5 متر است و درب های شرقی و غربی نیز دارد .

و به محض قبول دعوت اسلام در سال 31 ه.ق خراسان بزرگ بویژه نیشابور تمام توان و تجربه فرهنگی و تاریخی خود را با صداقت تمام در خدمت پیام قرآن قرار داد . مدارس و دانشگاه ها و مساجد بیشمار و حلقه های درس و بحث و دویره ها و مدرس های علم و ادب و عرفان فراوانی که در این شهر به حیاط فرهنگی خود اشتغال داشت از مهم ترین مصادیق و جلوه های ویژه این اهتمام مقدس است .

مسجد جامع نیشابور با بیش از 7000 متر مربع وسعت در ادامه سنت دینی بود که در سال 899 ه.ق به پایمردی زنده یاد پهلوان علی کرخی احداث گردید .
این بنای تاریخی ، در مرکز شهر نیشابور و در حاشیه جنوبی خیابان امام خمینی (ره) ، در ضلع غربی چهار راه اصلی شهر ، چهار راه انقلاب قرار دارد . در کنار مسجد مدرسه ای نیز توسط پهلوان کرخی ساخته شده که در دوران پهلوی با عبور خیابان امام این مدرسه خراب شده است ، مدفن پهلوان علی کرخی نیز در داخل این مدرسه بوده که اکنون در زاویه ی شمال شرقی بیرون مسجد جامع واقع شده است .

مسجد عتیق تربت جام

مسجد عتیق تربت جام یکی از مسجد های قدیمی تربت جام در استان خراسان رضوی است .

مسجد کرمانی تربت جام

مسجد کرمانی یکی از مسجد های قدیمی شهر تربت جام در استان خراسان رضوی است .

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد ، در جنوب حرم علی بن موسی ( رضا ) در شهر مشهد ساخته شده ‌است .

جاذبه های باستانی

آتشکده آذربرزین‌ مهر

آتشکده آذربرزین ‌مهر یکی از سه آتشکده بزرگ دوره ساسانیان و آتشکده دهقانان ‌است و در شهر نیشابور خراسان قرار دارد .

آرامگاه شیخ ‌احمد جامی

آرامگاه شیخ الاسلام احمد جام ، با قدمتی نزدیک به ۸۰۰ سال در شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی واقع می ‌باشد . این آرامگاه مدفن عارف نامی خراسان شیخ الاسلام احمد جامی است .

آرامگاه لقمان

آرامگاه لقمان ، بنایی عظیم و آجری در شهرستان سرخس است .

بازار تاریخی نیشابور

بازار تاریخی نیشابور که به آن بازار سرپوشیده یا بازار سرپوش نیز می ‌گویند ، یکی از مکان ‌های دیدنی شهر نیشابور است که پیشینه آن به دوره صفویان باز می ‌گردد .

بقایای شهر کهن نیشابور

آثار و مانده ‌های شهر کهن ، با وسعت تقریبی 2000 هکتار در کناره جنوب شرقی شهر کنونی نیشابور می باشد .

بند نادری

بند نادری ، سدی آجری است در انتهای جلگه شهرستان کلات استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران واقعه شده است .

حمام نادری

حمام نادری ، بر روی ایه‌ های تخریب شده غرفه ‌های ضلع شمال غربی مسجد کبود گنبد شهرستان کلات نادر ساخته شده و مربوط به دوران حکومت نادر شاه افشار است .

دربند ارغونشاه

دربند ارغونشاه ، تنگه‌ ای است به نام دربند کلات که ورودی اولیه به شهرستان کلات از این مکان انجام می ‌گرفته ‌است همچنین به دروازه ارغونشاه نیز معروف می ‌باشد .

شادیاخ

محوطه باستانی شادیاخ یکی از محله‌ های نیشابور کهن بوده است که از اوایل سده سوم هجری مسکونی شده و تا سال ۶۶۹ هجری که زمین ‌لرزه آن را در هم درنوردیده ، اهمیت ویژه‌ ای داشته ‌است . بخشی از بقایای شهر کهن نیشابور در آن محل نهفته ‌است .

شهر نشتیفان

شهر نشتیفان در فاصله 20 کیلومتری شهرستان خواف و در جنوب استان خراسان رضوی واقع شده است . فاصله نشتیفان از مرکز استان 317 کیلومتر و فاصله آن تا مرز افغانستان 30 کیلومتر است .

قلعه تاریخی علی آباد ( فاروج )

قلعه علی آباد در 6 کیلومتری شمال شرق شهر فارج واقع شده است .

قلعه حسن ‌آباد ( فردوس )

قلعه حسن‌ آباد ، قلعه ‌ای به ‌جای مانده از اسماعیلیان و مربوط به سده ‌های ششم و هفتم هجری قمری است .

کاروانسرای رباط شرف

رباط شرف ، کاروانسرایی در ۴۵ کیلومتری شهر سرخس است که در کهن ‌ترین متون جغرافیای اسلامی از رباط به عنوان آبگینه یاد کرده ‌اند .

کاروانسرای سفید آب

کاروانسرای سفید آب از کاروانسرا های تاریخی حاشیه پارک ملی کویر ایران است . این کاروانسرا که در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق مرنجاب و در ۱۱۰ کیلومتری جنوب کاروانسرای قصر بهرام قرار دارد تا صد سال پیش استراحتگاه کاروان‌ هایی بوده که عازم راه ابریشم بوده ‌اند .

کاروانسرای شاه ‌عباسی نیشابور

رباط نیشابور مشهور به رباط شاه ‌عباسی از ابنیه زیبای تاریخی نیشابور است که هر چند در گذشته در خارج از دروازه شهر نیشابور قرار داشته اما با گسترش شهر هم‌ اکنون در مرکز این شهر قرار دارد .

کاروانسرای عین ‌الرشید

کاروانسرای تاریخی عین‌ الرشید ، واقع در پارک ملی کویر و به فاصله دو کیلومتری قصر بهرام قرار دارد . این کاروانسرا نیز مانند قصر بهرام مربوط به دوران صفویه است . ساختار اصلی این بنا آجری است . در کنار این کاروانسرا یک آب‌انبار فروریخته قرار دارد .در تپه مجاور این کاروانسرا چشمه عین الرشید قرار دارد که آبشخور جانوران منطقه از قبیل بز و آهو می‌ باشد .

کتیبه نادر شاه افشار ( کتیبه نادری )

این سنگ نوشته ترکى معروف به کتیبه نادرى در مدخل دربند ارغون شاه در کلات نادرى ٬ ملک پدرى نادر ( دره ‌گز خراسان ) ، پیش از آبادی دربند قرار دارد .

کوه قلعه فردوس

کوه قلعه فردوس ، کوهی است که در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر فردوس قرار داشته و محل یکی از قلعه‌ ها و دژ های مهم اسماعیلیه و مرکز استقرار این فرقه در ایالت قهستان و در جنوب خراسان بزرگ بوده ‌است .

مدرسه علمیه علیا

مدرسه علمیه علیا ، مدرسه ‌ای است مربوط به دوره صفویه ، واقع در شهر تاریخی تون ( فردوس امروزی ) .

میل اخنگان

میل اخنگان بنایی آجری است که در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شهر مشهد مجاور روستایی به همین نام در کناره جاده توس به پاژ ( زادگاه فردوسی ) واقع شده ‌است .

میل رادکان

رادکان که در گذشته یکی از شهر های چهارگانه توس بوده اینک از آن به اندازه روستایی بیشتر باقی نمانده است .

جاذبه های تفریحی
 
باغستان علیا

روستای باغستان علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان فردوس ، با مختصات جغرافیایی 58 درجه و 17 دقیقه طول شرقی و 34 درجه و 6 دقیقه عرض شمالی ، در 15 کیلومتری شمال شرقی فردوس و 330 کیلومتری مشهد قرار دارد .

دهکده‌ چوبین

دهکده‌ چوبین نام محلی است که در یکی از روستا های نیشابور در استان خراسان رضوی واقع در شمال شرقی ایران ساخته شده است .

عمارت خورشید - کلات نادری

عمارت خورشید در سال 1151 هـ.ق ، به دستور نادرشاه جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم در کلات نادری واقع در شمال مشهد ، ساخته شده است .

جاذبه های فرهنگی

آرامگاه حکیم ابوالقاسم حسن بن علی توسی معروف به فردوسی

آرامگاه فردوسی بنایی است که در سال ۱۳۱۳ هم ‌زمان با جشن هزاره فردوسی در توس نزدیک مشهد به یاد ابوالقاسم فردوسی افتتاح شد . مجموعه فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی در فاصله بیست کیلومتری شهر مشهد به طرف قوچان راه دو طرفه می ‌شود و یکی از این راه ‌ها در جهت شمال به وسیله بلواری به نام پردیس به طول ۷ کیلومتر به باغ آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی می‌ رسد .

آرامگاه حکیم عمر خیام

آرامگاه خیام که در محله کهن شادیاخ در نیشابور است . درگذشت خیام را در سال های ۵۰۹ و ۵۱۷ نوشته اند . آرامگاه وی در باغی که در زمان وی در محله شادیاخ نیشابور بوده ‌است ؛ قرار دارد و این آرامگاه همان جایی است که به قول نظامی عروضی هر بهار در آن گل افشانی می‌ شده است .

آرامگاه عطار

شیخ فرید الدین ابوحامد محمد بن ابوبکر ابراهیم بن اسحق عطار نیشابوری یکی از سرآمدان شعر و ادب فارسی و از بزرگان مشایخ تصوف ایران در قرن‌های ۶ و ۷ هجری قمری است .

او بی‌شک یکی از پرآوازه ترین شعرا و شخصیت‌ های عرفانی مشرق ‌زمین از دیدگاه خاورشناسان شرقی و غربی است .

آرامگاه این شاعر پرآوازه در شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی می ‌باشد .

آرامگاه کمال ‌الملک

آرامگاه کمال ‌الملک بنایی است که در شهر نیشابور بر مزار کمال ‌الملک ساخته شده است .

باغ و موزه آرامگاه نادرشاه

آرامگاه نادرشاه بنایی است که به یادبود نادرشاه افشار در شهر مشهد ساخته شده ‌است .

گنجینه تاریخ طبیعی نیشابور

موزه حیات وحش شکار در طبیعت نیشابور یک تماشاگه شخصی است که از تاریخ 28/02/82 در جنوب غربی رباط نیشابور به نام « شکار در طبیعت » به دست آقای حسین حصاری و خانم اشراقی ( همسر ایشان ) راه‌ اندازی شده ‌است .

موزه مردم شناسی قوچان

موزه مردم‌شناسی بنای امروزی موزه قوچان که در سال ۱۳۵۵ ابتدا به عنوان رستوران شهرداری ساخته شد .

منبع:وفاق