آبشار قره ‌سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری و در فاصله پنج کیلومتری آن و در یک کیلومتری جاده لاین از سمت کلات واقع شده ‌است . طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی ، وجود آبشار های بلند با دره ‌های تنگ ، موقعیت قره سو را ممتاز می‌ کند .

وجود هشت آبشار و چشمه‌ های خنک و نردبان ‌های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار ، از عواملی هستند که مسافران را به طرف خود جلب می‌ کند . ارتفاع متوسط این منطقه از سطح دریا حدود ۱۱۹۰ متر می ‌باشد . آبشار های مذکور پس از نمایش رقص زیبایی خود در آبشار های هشتگانه ، به مصرف باغات و آب شرب اهالی در پایین دست می ‌رسد .

قره سو دهی است که تمام المان های زیبای روستایی را در خود دارد . تا چشم کار می کند درختان خزان زده پاییزی را در دل خود جا داده است که بر فرشی سبز و زرد ایستاده اند . مرغ و خروس های محلی از دل هر حیاط بیرون می زنند و لابلای کله های گاو و گوسفند ها مخفی می شوند . درون حیاط هر خانه ای تنوری وجود دارد که زنان روستایی در آن نان هایی شیرین و گرد می پزند که مزه ای فراموش نشدنی دارند . می گویند در زمان نادر زنانی در اینجا نان می پختند و به صورت زنجیره انسانی دست به دست نان های داغ را تا عمارت خورشید حمل می کردند تا به دست شاهنشاه برسانند .

نامطلوب بودن آب داخل کلات ، نادر شاه افشار را بر آن داشت تا با استفاده از توان مهندسان خود ، آب شیرین و گوارای قره سو را که حدود ۵ کیلومتر با عمارت خورشید فاصله داشت را به آنجا هدایت نماید .

قره سو واژه ای است ترکی و به معنی آب سیاه است و چون بستر و کف رودخانه را سنگ های سیاه پوشانده ، وقتی آب روی آنها حرکت می کند ، مسیر رودخانه سیاه دیده می شود .

این منطقه کوهستانی پر آب و مصفا مکانی جذاب برای گردشگران بوجود آورده است و آبشار های دیدنی و زیبایی را در دل خویش جای داده است .

در طول مسیر بر دیواره های سنگی آبشار ها نردبان های فلزی نصب گردیده تا مسیر رفت و آمد به آبشار ها برای گردشگران آسان و سهل گردد .
آنچه به زیبایی این آبشارها افزده بود و این مکان را زیباتر نموده بود ، دره های تنگ و پیچ در پیچ با دیواره هایی 90 درجه که سر به فلک کشیده بود ، بودند .
پس از اینکه از طریق نردبان ها از چند آبشار گذر کرد به آبشاری رسید که بسیار هیجان انگیز بود ، چرا که بایستی تقریبا از میان آب رد شد و آب آبشار را مثل قطرات تند باران بر روی سر می ریخت .

محل خروج آب شیرین قره سو از سردابه عمارت خورشید در کلات به خاطر آب شیرین و گوارای قره سو ، نادر شاه با استفاده از توان مهندسین خود ، آب این روستا را از طریق لوله کشی به مسافت 5 کیلومتر جهت مصرف مردم کلات تا عمارت خورشید هدایت کرده بود .

منبع: وفاق