باشگاه جوانی برنا/ "ششمین دوره از مسابقات سالانه بین المللی ربوکاپ آزاد ایران" در 22 رشته و "سومین سمپوزیم بین المللی هوش مصنوعی و رباتیک"، در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در حال برگزاری است. کمیته ملی ربوکاپ ایران و دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار کنندگان این مسابقات هستند. این مسابقات در بخش های فوتبال روبوکاپ در زیر بخش های لیگ شبیه ساز فوتبال دو بعدی، لیگ شبیه ساز فوتبال سه بعدی، رقابت های واقعیت ترکیبی، لیگ فوتبالیست سایز کوچک، لیگ فوتبالیست سایز متوسط، ربات های انسان نما و لیگ ربات های استاندارد برگزار می شود.

به علاوه امداد روبوکاپ در زیر بخش های لیگ شبیه ساز عامل امداد، لیگ ربات های امدادگر مجازی، لیگ ربات های امدادگر ربات های خانگی همچنین بخش دانش آموزی در زیر بخش های فوتبال الف، فوتبال ب، امداد ابتدایی، امداد پیشرفته و لیگ مین یاب در زیر بخش های ربات های مین یاب خودکار، ربات های مین یاب دستی، رقابت های فنی ربات های مین یاب همچنین لیگ های نمایشی در زیر بخش های لیگ دانشجویی نمایش ربات ها، لیگ دانش آموزی نمایش ربات ها، ربات های پرنده و بخش ربات های زیردریایی برگزار شده است.

در این رقابت ها ‌٣٧٦تیم داخلی و خارجی با یکدیگر به رقابت می پردازند.  ربات های امدادگر ژاپنی در پی وقوع سونامی در ژاپن در مسابقات حضور ندارند، البته تیم های ژاپنی مثل remote و شبیه ساز در  مسابقه ها شرکت کرده اند.از بین 376 تیمی كه در این دوره از مسابقات در حال رقابت با یکدیگر هستند، 320 تیم ایرانی و 56 تیم از کشورهای آلمان، امریكا، استرالیا، انگلیس، ‌برزیل، پاكستان، پرتغال، تایلند، تركیه، جمهوری چك، چین، ژاپن‌،‌ سنگاپور، مالزی، مكزیك، هلند، هند، یونان هستند.

اولین روز از مسابقه ها است و در سه سالن نمایشگاه بین المللی تهران شور و حال و همهمه موج می زند. لیگ ربات های انسان نما، فوتبالیست های اندازه متوسط، ربات های استاندارد و ربات های کوچک در سالن 35 در حال برگزاری است.بانک هایی که از حامیان این دوره از مسابقه های بین المللی ربوکاپ ایران هستند در سالن غرفه دارند و نام دانشگاه آزاد قزوین همه جا دیده می شود.

اسبی فلزی که نمادی از این دوره از مسابقات است در وسط سالن خودنمایی می کند و هم شرکت کننده ها و هم بازدید کنندگان با آن عکس یادگاری می گیرند.

خودروهای الکتریکی و هیبریدی و اولین خودروی خورشیدی در جایی از سالن 35 قرار دارند و بازدید کننده‌های زیادی را به دور خود جمع کرده اند. در افتتاحیه مسابقه ها از اولین خودروی خورشیدی رونمایی شد و خودرو در فضای نمایشگاه به حرکت در آمد.این خودروی خورشیدی که از دستاوردهای تازه جوانان ایرانی است، به گفته یکی از اعضای تیم قابل شارژ با برق هم هست. هامان بهادری در ادامه در توضیح در باره "هاوین" می گوید: "خودروی خورشیدی هاوین ساخته دانشجویان دانشگاه آزاد قزوین است. خورویی سه چرخ است و کاملا به شکل اسپرت طراحی شده است. حداکثر سرعت این خودرو 135کیلومتر در ساعت است. جنس بدنه از هیدورکربن است و وزن آن 160 کیلوگرم. تیم سازنده خوروی خورشیدی 9 نفره است، 6 نفر از اعضای تیم بچه های گروه مکانیک و 3 نفر از بچه های گروه الکترونیک هستند که در ساخت آن شرکت داشتند.

در سالنی که تیم های سازنده ربات های فوتبالیست در آن حضور دارند، در اطراف زمین های فوتبال روی کاغذی نوشته شده است:" به دلیل اختلال در سیستم پردازش تصویر ربات ها از عکس برداری با فلاش خودداری کنید."

در هر گوشه از سالن میزهایی چیده شده و تیم های ایرانی و خارجی در حال کلنجار رفتن با لپ تاپ ها،ربات ها و کلی سیم هستند و هر کدام سعی دارند در مراحل تمرین ایرادهای نرم افزاری و سخت افزاری ربات های شان را برطرف کنند.بلندگوی سالن اسامی تیم ها را برای شرکت در مسابقه اعلام می کند و البته گاهی هم می گوید اعضای تیم ... اگر تا 2 دقیقه دیگر در محل مسابقه حضور پیدا نکنید، امتیاز را از دست خواهید داد و شنیدن این جمله ها سرعت کار اعضای تیم های دیگر که مشغول تمرین و برطرف کردن ایرادها هستند را بالا می برد.

ربات های خانگی، امدادگر، مین یاب، پرنده، زیردریایی در سالن دیگری در نزدیکی سالن 35 نمایشگاه بین المللی هستند. در این سالن در بخش ربات های امدادگر فضاهای شبیه سازی شده با دیوار های چوبی قرار دارند، سکوهایی بلند برای حضور بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است تا از بالا برروند کار ربات در میان دیوارهای چوبی دید داشته باشند. اعضای تیم ربات را به کار می اندازند و از مراحل کار آن فیلم برداری می کنند.

در بخش ربات های مین یاب هم، منطقه جنگی در اندازه ماکتی بزرگ طراحی شده است. ربات مین یاب اعضای تیم اما مشکل نرم افزاری پیدا کرده است و در زمین نیست. تماشاچی ها منتظر آمدن ربات هستند.سالن 44 نمایشگاه به ربات های شبیه ساز عامل امداد، فوتبال دو بعدی و سه بعدی، واقعیت ترکیبی، امدادگر مجازی، دانش آموزی الف و ب و مقدماتی، نمایش ربات های دانش آموزی اختصاص یافته است.

بخش دانش آموزی مسابقات بین المللی و سالن 44 از باقی سالن ها شلوغ تر است. در گوشه ای از سالن که ربات های فوتبالیست مشغول بازی هستند، صدای سوت های پیاپی داور، شادی و تشویق جوان ها و نوجوان هایی که برای تماشای مسابقه روی سکوها نشسته یا ایستاده اند با هم آمیخته می شود. اعضای هر تیم وقتی توپ را وارد دروازه حریف می کنند بالا و پایین می پرند و به یکدیگر تبریک می گویند.

در طبقه بالای سالن 44 هم ربات ها و رباتیک کارها حضور دارند. ربات بین شهری" اسپینا " که برای جاده های بین شهری ساخته شده است یکی از ساخته های دانش آموزان ایرانی است.

یلدا شایسته، از اعضای تیم سازنده خودروی تک سرنشین الکتریکی درباره خودرویی که ساخته اند می گوید: اولین خودروی الکتریکی است که در سطح دانش آموزی ساخته شده است. خودرو مجهز به سیستم های هوشمندی مثل فرمان الکترونیکی (رانندگی کاملا به صورت الکترونیکی) چراغ های ماشین که هماهنگ با نور محیط کم و زیاد می شوند، چرخش چراغ ها و هماهنگی زاویه آنها با فرمان، دارا بودن سیستم سرعت سنج ( با سرعت سنجی که روی چرخ های عقب نصب شده است سرعت را به دست می آوریم و روی 2 LCD که روی ماشین نصب شده است سرعت را نشان می دهیم.) ویژگی دیگر آن هم موتور AC آن است که مستقیم به برق وصل و شارژ می شود. پروژه از تابستان سال گذشته شروع شده است و تا به حال ادامه داشته است. اعضای تیم 15 نفر و از دبیرستان خرد هستیم.

مدرسه های زیادی دانش آموزان شان را برای تماشای مسابقه ها و بازدید از غرفه دانشگاه های مختلف به نمایشگاه بین المللی تهران آورده اند.

به گزارش برنا، ششمین دوره رقابت های آزاد روبوکاپ ایران، ایران اوپن 2011 تا فردا، 20 فروردین ماه در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپاست.
***