باشگاه جوانی برنا/ کتایون ملکی

به مناسبت دومین جشن جهانی نوروز نمایشگاه جشن جهانی نوروز در موزه هنرهای معاصر در حال برگزاری است. این نمایشگاه که از ابتدای فروردین ماه آغاز به کار کرده است، به علت استقبال بازدید کنندگان تا اردیبهشت ماه تمدید شد. نمایشگاه دارای هشت گالری است که شامل تابلو های نقاشی عکاسی و حجم می شود.

در این روز های بهاری که باران با طراوت و سرسبزی، زندگی تازه طبیعت را نوید می دهد بازدید از نمایشگاهی که به بهانه این تازگی برپا شده، می تواند روحیه افراد بازدید کننده را تازه کند. نمایشگاهی که در دل هر اثر آن حرف های زیادی نهفته بود و تا دقایق طولانی ذهن را به خود مشغول می کرد. 
 


در قسمت ابتدایی نمایشگاه تابلوهای عکس از مراسم های گوناگون نوروز گذاشته شده است؛ البته بیشتر این تصاویر مربوط به سبزه هفت سین بود. در یکی از این تصاویر عکسی از یک مراسم در شمال کشور گرفته شده است که زنان طبق های بزرگی که روی آن سبزه و شیرینی گذاشته شده بودند؛ شادی آمدن بهار به آسانی احساس می شود یا در عکس دیگر که شوق دختر بچه ها در انداختن سبزه در آب به تصویر کشیده شده بود.

پس از گذشت از راهروی کوتاهی، به گالری اول رسیدیم که در آن تابلوهای نقاشی از نقاشان مختلف گذاشته شده بود. یکی از این تابلو ها با نام "تخم مرغ فروش دوره گرد " بود. پیر مردی که در گوشه ای نشسته و سبد تخم مرغ هایش در گوشه ای بود و خود در حال کشیدن چپق بود. این نقاشی خالی از هر نوع آلایشی است و نوعی صمیمیت و مهربانی در چهره ی پیر مرد به چشم می خورد. 

کمی جلو تر تابلو جالبی از قهوه خانه ای در امیر آباد کشیده شده بود .قهوه خانه ای که سقف آن به جای تیر آهن های امروزی تیر های چوبی داشت و جلوی آن به جای خیابان های آسفالت شده خیابانی خاکی بود که مردم در آنجا با قاطر رفت و آمد می کردند و خبری از ماشین های مدل جدید نبود. دیدن این تابلو برای جوانان امروزی که تهران قدیم را ندیده اند، بسیار جالب است آنقدر که تا دقایقی در کنار هم راجع به آن بحث می کردند.

اگر بخواهیم درباره ی همه تابلوها و آثار بنویسیم بدون شک با متنی طولانی رو به رو خواهیم شد؛ اما از کنار برخی آثار نمی توان به راحتی گذشت. به عنوان مثال تابلویی که اثر منوچهر نیازی بود. تابلویی که الهام گرفته از سمفونی بتهوون بود. در این تابلو رودخانه ای دارای قلوه سنگ های بزرگ گشیده شده بود که در انتهای آن یک جنگل قرار گرفته بود.

در گالری های دیگر برخی از تابلو ها بی عنوان بودند و با سبک خاصی کشیده شده بودند مانند تابلویی که بروی آن با رنگ آبی خطوطی در هم رفته کشیده شده بود. 

در بین راهروهای ارتباط دهنده بین گالری ها آثار حجمی نیز دیده می شد. برخی از فلز ساخته شده بودند، مانند اثر شاعر و قفس بلبل که از برنز ساخته شده بود و یا آثاری دیگر که به صورت سفالی ساخته شده بودند. یکی دیگر از تابلو های نقاشی تابلویی با موضوع گلاب گیران بود که چند زن در حال گلاب گیری به تصویر کشیده شده بودند.

در برخی از گالری ها در میان آنها آثار چیدمان قرار گرفته بود. گلدان های بزرگ سنتی که بروی یک گلیم سنتی در میان گالری چیده شده بودند پر از گل های بامبو بودند. روی تمامی گلدان ها با مهره های رنگی زیبا تزیین شده بود.

در گالری دیگر یک فضای بزرگ از قفس های پرنده ساخته شده بود که در میان آن نور آبی به کا رفته بود تمامی این قفس ها از داخل به یکدیگر را ه داشتند و یک مرغ عشق در درون آن در حال چرخیدن بود. صدای مرغ عشق و نور آبی موجود در فضا باعث می شد تا افراد زیادی در آن مکان جمع شوند. بیشتر افراد در ابتدا فکر می کردند تعداد زیادی پرنده در این قفس است اما پس از کمی دقت متوجه می شدند که تنها یک مرغ عشق در این همه قفس قرار دارد . وقتی مرغ عشق به قفسی دیگر می رفت افراد تلاش می کردند تا آن را سریع پیدا کنند. 

در میان این آثار اثر "آسمان و زمین " هم طرفدار زیادی داشت. اثری که از شیشه و نور ساخته شده بود و در میان آن آیات قرآن نوشته شده بود و در وسط آن نام جلاله "الله"  بزرگ حک شده بود.

شاید یک بازدید 2 ساعته از این نمایشگاه بسیار کوتاه باشد و برای درک بیشتر از این نمایشگاه نیاز به ساعات بیشتری هست.***