باشگاه جوانی برنا/"مجتبی بابایی" جوان نخبه اصفهانی متولد 1365 و دانشجوی کارشناسی ارشد تربیت بدنی، گرایش توانبخشی ورزشی است.

خودش می‌گوید بهترین خاطرات کودکی و نوجوانی اش را در زمین ورزش و با معلم ورزشش داشته و شاید همین خاطره شاد و دوست داشتنی سبب شده تا این رشته را انتخاب کند. هر چند که در حال حاضر در یک شرکت تبلیغاتی کار می کند؛ اما در کنارش تدریس هم می کند.

مجتبی بابایی تا به حال چندین کتاب در زمینه توانبخشی ورزشی و نقش ورزش در درمان بیماری ها به چاب رسانده است و به عنوان دانشجوی نمونه کشور در سال 88 انتخاب شده است.

فعالیت هایی که انجام دادی فقط در راستای رشته تحصیلی ات است یا علایقت را هم دنبال کردی؟

بیشتر فعالیت هایم با رشته تحصیلی ام مرتبط بوده است البته برخی از کارها را هم صرفا به خاطر علاقه ای که داشتم دنبال کردم. مثل اختراع مکانیزمی که به هدر نرفتن آب های شور کمک می کند. باید بگویم که هم علاقه ام را دنبال می کنم و هم رشته تخصصی ام را، اما سعی کردم روی فعالیت های مرتبط بیشتر تمرکز کنم.

چرا دنبال این فعالیت ها رفتی؟

فکر می کنم هدف آدم ها نوع فعالیتشان را مشخص می کند. همیشه هدفم این بوده است که وقتی کاری را شروع می کنم با قدرت آن را به پایان ببرم. هر کسی در زندگی هدفی دارد و هدف من هم این بوده است که از رشته ای که در آن درس خواندم استفاده کنم.

موفقیت را چه چیزی تعریف می کنی؟
موفقیت از نظر من رسیدن به اهدافی است که هر کسی برای خودش تعریف می کند. هر کسی اگر به هدفی که برای خودش تعریف کرده برسد، آدم موفقی است.

جشنواره ملی جوان ایرانی چطور بود؟
جشنواره خوبی بود و چون تنها جشنواره ای بود که با جوانان مرتبط بود و در بخش های مختلف فعالیت می کرد و حوزه های مختلفی را پوشش می داد، تصمیم گرفتم در آن شرکت کنم.

رقابت در بخش تشکل های دانشجویی که در آن شرکت کردی چطور بود؟
در بخش تشکل های دانشجویی سه نفر برگزیده شدند که من نفر دوم بودم. هرچند که خودم فکر می کردم اول می شوم اما احتمال می دهم که برخی از امتیازاتم در بخشی که شرکت کردم محسوب نشد. شایدهم توانایی ام کمتر از نفر اول بوده است!

فکر می کنی برگزاری چشنواره هایی از این دست تاثیری در پیشرفت جوانان دارد؟
تا یک مدت این طور است و تأثیر خودش را دارد اما معتقدم که این تأثیر فقط روی خود جوان است و در بازار کار این برنده شدن ها جدی گرفته نمی شود.
اگر برای استفاده از توانایی جوانان برنامه ریزی خاص و هدفمندی صورت بگیرد مسلما تأثیر بیشتری هم خواهدداشت.

با رشته تربیت بدنی چطور آشنا شدی؟ رشته ای بود که دوست داشتی یا به طور اتفاقی قبول شدی؟
قبل از ورود به دانشگاه علاقه خاصی به رشته تربیت بدنی داشتم. رشته ام علوم تجربی بود و همزمان مهندسی کشاورزی هم قبول شده بودم هر چند که می توانستم پزشکی هم قبول شوم اما تربیت بدنی را انتخاب کردم.از انتخاب رشته ات پشیمان نیستی؟
نه اگر باز هم به عقب برگردم همین رشته را انتخاب می کنم.

فکر نمی کنی توانبخشی ورزش هم نوعی کار پزشکی است؟

شاید این طور باشد؛ اما تفاوتش در این است که در این رشته شما خون نمی بینید!

با توجه به تجربه ات، کدام ورزش بیشتر به ورزشکاران آسیب می رساند؟
فوتبال حتی بیشتر از بوکس به ورزشکار آسیب می رساند. البته در این آسیب ها عوامل درونی و بیرونی با هم دخیلند.

ورزش خاصی را هم دنبال می کنی؟

بیشتر دنبال ورزش همگانی هستم؛ چون معتقدم خیلی از مشکلات جسمانی را می توان با این ورزش ها برطرف کرد.

توانبخشی ورزشی در جامعه جدی گرفته می شود؟
در دوره کارشناسی این طور نبود اما الان کم کم موسسات و مراکز درمانی توانبخشی ورزشی به طور خصوصی فعالیت می کنند و حتی در برخی از بیمارستان ها هم بخش های ورزشی راه اندازی شده است. به نظرم این رشته به مرور اعتبار بیشتری پیدا خواهد کرد، چون پیشگیری بهتر از درمان است.

به این فکر کردی که کاری انجام بدهی که فعالیتت را نسبت به دیگران متمایز کند؟

پروژه پایان نامه ام کار جدید و نویی است و فکر می کنم ورزش را متحول خواهد کرد. طرح ورزش درمانی از طریق اینترنت است که تا به حال کسی آن را انجام نداده است.

توانبخشی ورزشی می تواند کارآفرینی و یا درآمدزایی داشته باشد؟

فکر می کنم این طور است. ضمن این که سعی می کنم در هر کاری سودآوری آن را هم در نظر بگیرم.

چه ویژگی خاصی که تو را موفق کرد؟

پشتکار و علاقه زیاد، رمز موفقیتم بود و این که فقط به اهدافم فکر می کردم.

حرف آخر؟
به جوانان توصیه می کنم در هر شرایطی و موقعیتی که هستند سعی کنند به اهدافشان برسند.

***