حجت‌الاسلام والمسلمین حسن ملک‌محمدی، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اندیشه برنا و در بررسی اندیشه شهید مرتضی آوینی اظهار کرد: آوینی از شهدای والا مقام، مخلص و رستگار بود که در آغاز انقلاب اسلامی با تحول روحی و معنوی که در وی به وجود آمد، سرآمد شهدای انقلاب شد. 

آثار آوینی در انقلاب جاوید خواهد ماند
وی با بیان اینکه آوینی اندیشمندی متعهد و متخصص بود که آثارش همیشه در تاریخ انقلاب جاوید خواهد ماند، تصریح کرد: اهتمام او به ترویج فرهنگ شهادت که در آثارش متبلور شده بود تقریبا از بهترین نوشته‌ها و بهترین سوژه‌ها در کارنامه درخشان وی است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اظهار امیدواری از اینکه هنرمندان و نویسندگان ما با پیروی از سیره عملی آوینی می‌توانند مانند او در ذهن اهل اندیشه ماندگار شوند، خاطرنشان کرد: آنچه که از آوینی در اعمال، رفتار، گفتار و قلمش به‌جا مانده جز شجاعت، صراحت و ولایت‌مداری نیست که امید‌وارم اندیشمندان ما آن را سرلوحه خود قرار دهند. 

مقابله با این فرهنگ غلط غرب در تمامی آثار آوینی متبلور است
ملک‌محمدی در پاسخ به این سوال که مهمترین دغدغه آوینی در حوزه اندیشه چه بود، گفت: نفوذ فرهنگ غرب در اندیشه جوان‌ها و غفلت مسوولین از این نسل از مهمترین دغدغه‌های او بود که مقابله با این فرهنگ و غفلت، در تمامی ‌آثار مکتوب و هنری آوینی به چشم می‌خورد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آوینی در دوران حیاتش همواره می‌کوشید تا جوانان را با آموزه‌های ولایت‌مداری و فرزند‌زمان خویش بودن آشنا کند و به همین دلیل است امروزه نسل سوم و چهارم انقلاب علاقمند به آفکار و آثار او هستند.

حجت‌الاسلام ملک‌محمدی در پایان تاکید کرد: زمان‌شناسی و مقابله با فرهنگ غلط غرب از مهمترین فعالیت‌های شهید آوینی در عرصه اندیشه او بوده‌ است.