باشگاه جوانی برنا/هنرمندان و نویسندگان دفاع مقدس در سومین روز بازدید از مناطق عملیاتی استان‌های ایلام و کرمانشاه از یادمان‌های عملیاتی شهرهای قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب بازدید کردند.

به گزارش سرویس باشگاه جوانی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی راهیان نور، اسدالله ناصح، فرمانده تیپ نبی‌اکرم کرمانشاه در دوران دفاع مقدس، سردار حسین نوری‌تبار از رزمندگان بومی استان ایلام، نبی احمدی، فرمانده سپاه قصرشیرین و رزمنده تیپ نبی‌اکرم و مهدی مرندی از رزمندگان تیپ نبی‌اکرم و نویسنده دفاع مقدس از نزدیک به بررسی و تشریح عملیات منطقه "بازی‌دراز، مطلع‌الفجر، عملیات‌های جاده گیلانغرب و سرپل ذهاب، بررسی تهاجم دشمن به گیلانغرب" پرداختند.

عملیات بازی دراز با طرح‌ریزی سپاه پاسداران و فرماندهی مشترک سپاه و ارتش در دو محور جبهه میانی، سرپل ذهاب و ارتفاعات بازی دراز در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ به مدت یک هفته به اجرا درآمد. در محور شمالی، تصرف قله‌های ۱۱۰۰ صخره‌ای و ۱۱۵۰ و در محور جنوبی تصرف قله‌های ۱۰۵۰ و ۱۱۰۰ گچی از جمله اهداف این عملیات بودند.

در محور شمالی هدف موردنظر آزاد شد اما تثبیت نشد، در محور جنوبی همه قله‌ها به جز قله‌های ۱۱۵۰ و ۱۱۰۰ آزاد و تثبیت شدند. این در حالی بود که نیروهای خودی بر روی ارتفاعات بازی دراز، از جاده محروم بودند ولی دشمن تا نزدیک قله ۱۱۵۰، جاده داشت. در این عملیات ضمن پاتک روی قله‌ها، در محور “داربلوط ” نیز چند پاتک انجام داد که هوانیروز ارتش در مقابله با آن نقش بارزی داشت و طی آن خلبان «علی‌اکبر شیرودی» به شهادت رسید.

در ادامه سومین روز از سفر نویسندگان و هنرمندان دفاع مقدس، سردار حسین همدانی فرمانده سپاه محمدرسول‌الله (ص) تهران بزرگ به تبیین و بررسی عملیات بازی‌دراز در شهر سرپل‌ذهاب پرداخت.

گلعلی بابایی نویسنده کتاب‌های «هم‌پای صاعقه» و «ضربت متقابل» از دیگر میهمانانی بود که به کاروان هنرمندان دفاع مقدس پیوست. ناصر شعبانی جانشین سپاه دانشگاه امام حسین علیه‌السلام و سردار مرندی نیز به تشریح عملیات مرصاد پرداختند.

عملیات مرصاد پس از اعلام موافقت با قطعنامه ۵۹۸ در دو جبهه جنوبی و میانی در تاریخ چهارم مردادماه ۱۳۶۷ از سوی منافقین و ارتش عراق صورت گرفت که در جبهه جنوب با هدف تصرف اهواز و حداقل تصرف خرمشهر وارد عمل شدند که با تلاش نیروهای سپاه و بسیج، تلاش دشمنان بی‌نتیجه ماند.

این عملیات که تا ششم مردادماه ۱۳۶۷ ادامه داشت با فرماندهی سپاه پاسداران و پشتیبانی هوانیروز ارتش اجرا شد و رزمندگان از سه محور چهار زبر، قلاجه و جاده اسلام‌آباد و پل‌دختر وارد عمل شدند و در دو مرحله نیروهای ضدانقلاب را که تا تنگه چهار زبر پیشروی کرده بودند سرکوب کردند.

در این عملیات اگرچه نیروهای منافق تا پشت نوارهای مرزی عقب‌ رانده شدند لیکن قوای ارتش عراق ارتفاعات مرزی را همچنان در اشغال خود نگه داشتند. 


***