یاشگاه جوانی برنا/سید محمدباقر سلیمی، تکاور نیروی دریایی ارتش، در گفت‌وگو با خبرنگار برنا گفت: دزدان دریایی در منطقه . با قایق‌های تندرو، لنج و یا هر وسیله دیگری به کشتی‌های تجاری نزدیک می‌شوند و کشتی‌ها را به تصرف خودشان درمی‌آورند.

وی ادامه داد: کشتی‌های ایرانی که به سمت اروپا یا به سمت آسیای جنوب شرق حرکت می‌کنند را مورد تعرض قرار می‌دادند و در چند سال اخیر، ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را آزار و اذیت می‌کردند.

سلیمی با اشاره به تدابیر ناوگان نیروی دریایی ارتش برتی مقابله با دزدان دریایی، بیان داشت: نیروی دریایی تعدادی از ناوگان‌هایش را به سمت خلیج عدن و دریای عمان گسیل داد تا با دزدان دریایی مقابله کنند. علاوه بر آن، عده‌ای از تکاوران دریایی هم ماموریت پیدا کردند در آن نواحی مستقر بشوند و کشتی‌ها را اسکورت کنند.

وی اضافه کرد: به تارگی حوزه فعالیت‌شان را به سمت آسیای جنوب شرقی و اقیانوس هند برده‌اند که یکی از ناوگان‌های ما هم آن‌جا مستقر است و وظیفه اسکورت کشتی‌های جمهوری اسلامی را به عهده دارد.

این تکاور نیروی دریایی ارتش، دزدان دریایی را معروف به دزدان دریایی سومالی دانست و ابراز داشت: کشور سومالی جزو کشورهای دریایی است و در حاشیه دریا قرار دارد به همین دلیل با فرهنگ دریا و دریانوردی تا حدودی آشنا هستند ولی ما انگیزه عمل‌شان را نمی‌دانیم و فقط به وظیفه‌مان عمل می‌کنیم. 

وی ظاهر دزدان دریایی را به مردم جنوب آفریقا شبیه کرد و اظهار داشت: دزدان دریایی در دریا کمین و خودشان را به کشتی‌های تجاری نزدیک می‌کنند. با تجهیزاتی که دارند کشتی را به تصرف خود درمی‌آورند و بعد از کشوری که صاحب کشتی است مبلغی پول درخواست می‌کنند یا اگر آن کشتی، کالای قابل توجهی داشته باشد؛ در بندری نزدیک کشور خودشان، محموله‌اش را توقیف می‌کنند.

سلیمی گفت: دزدان دریایی معمولا با آدم‌های داخل کشتی کاری ندارند. سال گذشته چند مورد درگیری رو دررو پیش آمد که وقتی تیرهای اخطاری می‌زدیم می‌دیدند کشتی اسکورت است و نزدیک نمی‌شدند.