باشگاه جوانی برنا/ازدواج با فردی که در شهر دیگری به همراه خانواده‌اش زندگی می‌کند، می‌تواند بعدها مشکلاتی ایجاد کند؟ راه‌های جلوگیری از این مشکلات چیست؟


محمد علی تابعی، کارشناس مسایل خانواده: این موضوع بستگی به چند مولفه دارد. بخشی از آن مربوط به این است که هدف از ازدواج فرد چیست. اگر خانم‌ها نگاه‌شان این باشد که بخواهند فقط ازدواج کنند، ازدواج با مردی که در شهر دیگری زندگی می‌کند، نمی‌تواند مشکلی ایجاد کند؛

اما اگر دختر بر اساس ملاک‌ها و معیارهایش همسر خود را انتخاب می‌کند، ممکن است دچار مشکلاتی شود که این مشکلات از قبل ملموس نیست. به عنوان مثال دوری راه، می‌تواند بعدها مشکلاتی را ایجاد کند.

هر گاه خانواده‌ها می‌خواهند به دیدار یکدیگر بروند، دور بودن راه می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند و گاهی ممکن است دخترها به دلیل وابستگی زیاد به خانواده‌ها دچار مشکلات روحی هم بشوند.

این افراد فکر می‌کنند دور بودن از خانواده‌ها برایشان بسیار سخت است و باید تمام کارهای زندگی را خودشان به تنهایی انجام دهند و دیگر مادر و یا اقوام نمی‌توانند به او کمکی کنند؛ اما مهم‌تر از همه، همسو نبودن معیارهای فرهنگی و سنتی است.

هم‌کفو نبودن در مسایل فرهنگی می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. نکته‌ای هم در این میان وجود دارد که باید به آن توجه شود. اگر زوج ها با یکدیگر فامیل هستند و هر کدام در یک شهر زندگی می‌کنند، تفاوت‌های فرهنگی میانشان کم‌تر و قابل حل است و ممکن است مشکلات کمی داشته باشند.

اما وقتی زوج ها هیچ آشنایی ندارند و با هم ازدواج می‌کنند بعدها در زندگی‌شان ممکن است دچار مشکلاتی شوند. به عنوان مثال پس از ازدواج، دختر بر اساس فرهنگی که دارد، می‌خواهد پس از خواندن نماز صبح بیدار بماند و کارهایش را انجام دهد و اگر در مقابل همسرش بخواهد تا ساعت 9 صبح بخوابد، این می‌تواند مشکلاتی را از لحاظ مختلف ایجاد کند و این مشکلات پس از ازدواج خود را نشان می‌دهند.

واقعیت‌هایی که در گذشته برای زوج ها مهم نبوده و یا به آن توجهی نمی‌کردند، بعدها آشکار می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. لذا چنین ازدواج‌هایی باید با مطالعه بسیار عمیقی همراه باشد و طرفین شناخت دقیقی از یکدیگر در عرصه‌های روحی، عاطفی، فرهنگی و... داشته باشند و به آنها توجه کنند تا با مشکلی برخورد نکنند.

اگر ازدواج تنها به پشتوانه این که همدیگر را می‌شناسیم و با یکدیگر آشنا هستیم، باشد؛ مشکلاتی را ایجاد می کند، در این صورت یا باید با هم بسازند و یا مشکلاتی همچون طلاق را به همراه خواهد داشت.

زوج ها باید قبل از ازدواج درباره محل سکونت خود در یکی از شهرها با هم به توافق برسند؟

ممکن است زوج ها آنقدر همدیگر را بشناسند، یکدیگر را باور داشته باشند و درک کنند که در این صورت مانعی ندارد، قبل از ازدواج درباره آن صحبتی نشود. اما اگر شناختی از یکدیگر ندارند، باید قبل از ازدواج درباره این موارد با یکدیگر صحبت و به توافق برسند.***