باشگاه جوانی برنا/ حامد حسن زاده خراسانی

خداوند سبحان می فرماید:"و از نشانه های او این که همسرانی از جنس خود شما برای شما آفرید، تا در کنار آنها آرامش یابید و در میانتان مودت و رحمت قرار داد، در این نشانه هایی است برای گروهی که تفکر می کنند." (1)

خداوند آرامش را یکی از دلایل اصلی ازدواج دانسته، رحمت در خانواده و بین زوج ها را موجب تداوم این هسته اصلی جامعه می شمارد و به همین جهت اسلام برای هرچه بهتر انجام گرفتن این فریضه الهی دستوراتی برای مسلمانان مشخص کرده است.

این قوانین و مقررات شرایط امنیت و رفاه را برای افراد، خانواده و سپس جامعه فراهم می کند و به همین جهت در قرآن که کتاب هدایت خداوند برای بشر است آمده: "خداوند راحتی شما را می خواهد نه زحمت شما را" (2) قرآن رعایت این قوانین را موجب برکت در زندگی انسان و جوامع می داند و اشاره می کند:"و اگر مردمی که در شهرها و آبادی ها زندگی دارند ایمان بیاورند و تقوا پیشه کنند برکات آسمان و زمین را بر آنها می گشاییم."(3).

در این میان سنت پیامبر اعظم (ص) و سیره اهل بیت عصمت و طهارت (ع) یکی از منابع اصلی این دستورات و قوانین محسوب می گردد. زندگی ساده یگانه دختر پیامبر اعظم (ص) و امیر المومنین حضرت علی بن ابی طالب(ع) الگوی بسیار مناسبی برای جوانان و مسلمانان جهان در امر ازدواج است: رهبر فرزانه انقلاب در زمینه ازدواج ساده حضرت زهرا (س) فرموده اند:"این دختر مثل یک فرشته نجات برای پیغمبر؛ مثل مادری برای پدر خود؛ مثل پرستار بزرگی برای آن انسان بزرگ، مشکلات را تحمل کرد. غمگسار پیغمبر شد، بارها را بر دوش گرفت، عبادت خدا را کرد، ایمان خود را تقویت کرد، خودسازی کرد و راه معرفت و نورالهی را به قلب خود باز کرد. اینهاست آن ویژگی هایی که آدمی را به کمال می رساند. بعد هم در دوران پس از هجرت، در آغاز سنین تکلیف، وقتی فاطمه زهرا سلام الله علیها، با علی بن ابی طالب علیه الصلاه والسلام ازدواج می کند، آن مهریه و آن جهیزیه اوست؛ که همه شاید می دانید که با چه سادگی و وضع فقیرانه ای، دختر اول شخص دنیای اسلام، ازدواج خود را برگزار می کند". (4)

خرید وسایل ازدواج مانند حلقه ازدواج، لباس برای زوج ها و برپایی جشن های عروسی یکی از مشکلات اساسی در ازدواج جوانان است و جوانان با الگو گرفتن از ازدواج ساده حضرت زهرا (س) و حضرت امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) می توانند بر این مشکلات غلبه کنند.

اما متاسفانه گاهی مشاهده شده، خانواده ها ازدواج را صحنه تفاخر قرار می دهند و یکی از این موارد در خرید حلقه ازدواج است. تا آنجا که برخی از خانواده ها به هنگام خرید حلقه های ازدواج برای داماد طلای زرد تهیه می کنند در حالی که اسلام استفاده از طلا به عنوان انگشتر و حلقه را برای مردها جایز نمی داند و به همین جهت گاهی خانواده ها به جای خرید طلای زرد، طلای سفید تهیه می کنند.

در همین رابطه حکم فقهی این مساله را خبرنگار خبرگزاری برنا از مراجع عظام تقلید سوال کرده که می توانید سوال و جواب را در ادامه بخوانید.

استفاده و خرید طلای سفید برای داماد چه حکمی دارد؟

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی): اگر چیزى كه طلاى سفید نامیده مى‏شود همان طلاى زرد است كه بر اثر مخلوط كردن ماده‏اى رنگ آن سفید شده، حرام است ولى اگر عنصر طلا در آن به قدرى كم است كه عرفا به آن طلا نمى‏گویند مانع ندارد و پلاتین نیز اشكال ندارد.

حضرت آیت الله مكارم شیرازی: زینت به طلا براى مردان به هر رنگى که باشد (حتّى طلاى سفید) جایز نیست و نماز خواندن با آن باطل است، ولى استفاده از پلاتین که فلز دیگرى است اشکالى ندارد و توجه داشته باشید، ساختن و خرید و فروش طلای مخصوص مردان حرام است و اگر کسی حکم را نمی دانسته و آنرا خریده باید به طلا سازی هایی که آنرا ذوب می کنند بفروشد.

حضرت آیت الله سیستانی: پوشیدن طلا (اگر چه با آبکارى رنگ آن سفید شده باشد) مثل آویختن زنجیر طلا به سینه، و انگشتر طلا به دست كردن، و بستن ساعت مچى طلا به دست، براى مردان حرام ، و نماز خواندن با آنها باطل است ولی پوشیدن فلز پلاتین اشکال ندارد. و خریدن طلا اگر مختص به مردان باشد جایز نیست.

همچنین یكی از مجتهدین و استادان حوزه علمیه این چنین پاسخ داده اند:

آیت الله علوی گرگانی: جایز نیست.

پی نوشت:

1- سوره مبارکه روم، آیه 21
2- سوره مبارکه بقره، آیه 185
3- سوره مبارکه اعراف، آیه 96
4- بیانات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار گروهی از زنان به مناسبت فرخنده میلاد حضرت زهرا(س) و «روز زن»، 25/09/1371***