باشگاه جوانی برنا/ عبدالله مرادی در بخش رسانه جشنواره ملی جوان ایرانی در دو بخش تیتر و گزارش رتبه برتر را از آن خود کرد. او پیش از این رتبه‌های مختلفی را در زمینه کار در رسانه‌ها در جشنواره‌های ملی به دست آورده و در شهر کرمانشاه تقریبا با تمام فعالیت‌های مربوط به تحریریه خبر مانند عکاسی، صفحه بندی، خبر و گزارش نویسی و ... کار کرده و تجربه‌های خوبی را دارد. این جوان 29 ساله در رسانه‌های استان کرمانشاه فعال است.


کارت را از چه زمانی آغاز کردی؟
متولد 1360 هستم و یک سال پیش با همسرم که از خبرنگاران کرمانشاه است ازدواج کرده‌ام. از سال 82 کارم را در هفته نامه محلی "راه توسعه" به عنوان عکاس آغاز کردم و چون کار خبرنگاری در شهرستان‌ها تخصصی نیست کم کم از بخش عکس به خبر و گزارش‌نویسی هم روی آوردم. حتی در سال 84 در روزنامه "نسیم غرب" کرمانشاه صفحه آرا بودم و می‌توانم بگویم که در تمام حوزه‌های تحریریه خبری فعالیت کرده‌ام.


چند ساعت در روز کار خبری انجام می‌دهی؟
اکثر ساعت‌های روز را مشغول تهیه خبر و گزارش هستم. بخشی از کارهایم را به خانه می‌برم و گاه تا پاسی از شب برای تنظیم اخبار وقت می‌گذارم.


در چه رشته‌ای تحصیل کردی؟
در مقطع کاردانی، در رشته ارتباطات تحصیل کرده‌ام.


درچه حوزه‌ خبری بیشتر دوست داری بنویسی؟
اقتصادی و اجتماعی؛ اما چون کار در حوزه‌های خبری شهرستان تخصصی نیست، در همه زمینه‌ها می‌نویسم.

مشکلات کار روزنامه‌نگاری بیرون از پایتخت چیست؟
متأسفانه در شهرستان‌ها روزنامه‌نگاران در حوزه‌ها تخصصی کار نمی‌کنند و مجبورند چند حوزه خبری را همزمان پوشش دهند؛ به‌علاوه خبرنگاران در شهرستان‌ها به مدیران سطح بالای کشور دسترسی ندارند.


انتقاد از مسوولان در شهرستان هم با مشکل همراه است؟
در یک شهر کوچک که همه مردم یکدیگر را می‌شناسند، انتقاد از مدیران شهر کار دشواری می‌شود و آنها انتظارات خارج از عرف اخلاق رسانه‌ای دارند که تا حدودی کار خبرنگار در شهرستان‌ها را با مشکل روبرو می‌کند. مسائلی مانند حقوق کم و نداشتن امنیت شغلی نیز از جمله مشکلاتی است که خبرنگاران شهرستان‌ها را تهدید می‌کند.


حقوق روزنامه‌نگاری برای زندگی‌ات کافی است؟
در کنار کار روزنامه‌نگاری شغل‌های متعددی به من پیشنهاد شد، اما هیچ‌گاه نتوانستم کار خبر را کنار بگذارم، هرچند حقوقش از دیگر پیشنهادهای کاری‌ام کمتر بود؛ البته در کنار کار خبرنگاری، کارهای تبلیغاتی انجام می‌دهم و بخش عمده‌ درآمدم را از آن راه به دست می‌آورم.

پیشنهادی از خبرگزاری‌های خارجی داشتی؟
پس از برگزیده شدن در تعدادی از جشنواره‌ها برایم از خبرگزاری‌های خارجی ایمیل‌های متعددی برای پیشنهاد کار آمد. من که چندین سال است در عرصه روزنامه‌نگاری کار می‌کنم و چند راه مختلف برای درآمدزایی دارم، هیچ‌گاه به این راه قدم نمی‌گذارم، اما جوانی که به دنبال شهرت است همیشه به دریافت چنین ایمیل‌هایی اهمیت می‌دهد و این زنگ خطری برای رسانه‌های ماست. مدتی پیش، تعدادی از آژانس‌های خبری خارج از ایران برای من ایمیل‌های پیشنهاد همکاری فرستادند که قبول نکردم و حتی آن ایمیل‌ها و شماره تماس‌ها را در اختیار مسوولان قرار دادم. امیدوارم که با حمایت از خبرنگاران بتوان با این وعده‌های پوچ مقابله کرد.


برنامه‌ات برای آینده‌ کاری‌ات چیست؟
قصد دارم در کرمانشاه بمانم. چون اعتقاد دارم که اگر توانایی انجام کاری را دارم باید اول آن را برای شهر و استان خود انجام دهم و بعد به جنبه ملی آن نگاه کنم.


کرمانشاه چند نشریه دارد؟
23 نشریه. روزنامه ندارد. سه مجله "نسیم غرب"، "سفیر غرب" و "باختر"، هفته‌ای دو شماره منتشر می‌شوند و بقیه نشریات در قالب هفته نامه و ماهنامه‌اند. خبرگزاری‌های فارس، ایسنا، مهر، ایلنا، ایسکانیوز، موج و شبستان هم در کرمانشاه نمایندگی دارند.


تیتر برگزیده‌ات در جشنواره ملی جوان ایرانی چه بود؟
*نفس سرد اعتبارات سوت گرم قطار را به صدا در نخواهد آورد
*تأمین اجتماعی ترمز ایران خودرو را کشید


از خبرنگاران شهرستان‌ها حمایت می‌شود؟
متأسفانه در شهرستان‌ها همیشه مطبوعات با مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنند و متأسفانه در شهرستان‌ها خبری از آن حمایتی که از خبرنگاران در پایتخت می‌شود، نیست. این شرایط باعث می‌شود، خبرنگاری که در شهرستان کار می‌کند به نتیجه نرسد و به تهران کوچ کند تا کاری درآمدزا برای خود پیدا کند و نتیجه این اتفاق، اینگونه می‌شود که در شهرستان‌های کشور هیچ پیشرفتی نداریم.

آموزش خبرنگاری در شهرستان‌ها چگونه است؟
در کرمانشاه کلاس‌های خبرنویسی برگزار می‌شود اما آنچنان کاربردی نیست و آن چیزی که در کتاب‌ها و دانشگاه به خبرنگاران آموزش داده می‌شود با دنیای واقعی روزنامه‌نگاری ایران متفاوت است.


چه مقام‌هایی را در عرصه‌ خبر به دست آورده‌ای؟
سال85 مقام دوم صفحه آرایی جشنواره مطبوعات محلی استان کرمانشاه، سال 86 مقام اول جشنواره نماز دانشگاه آزاد منطقه 11
، سال86 راهیابی به نمایشگاه و بخش پایانی جشنواره عکس ملی نماز، سال86 راهیابی به نمایشگاه و بخش پایانی جشنواره عکس کودک آینه معنویت، سال87 تقدیر دبیر جشنواره عکس ملی سیمره، سال87 راهیابی به نمایشگاه در بخش پایانی پنجمین جشنواره عکس کودک، سال 87 نفر سوم بخش عکس مطبوعات محلی پانزدهمین جشنواره بین المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها، سال 87 نفر سوم بخش عکس پنجمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاریهای غرب کشور، سال 87 نفر دوم جشنواره عکس نماز و نیایش دانشگاه آزاد منطقه 11، سال 88 نفر برتر بخش عکس چهارمین جشنواره میراث فرهنگی و رسانه کشور، سال 88 نفر سوم بخش ویژه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها، سال 88 نفر سوم جشنواره ملی عکس دانشگاه آزاد سراسری، در سال 89 نفر برتر بخش تیتر، جشنواره ملی جوان ایرانی و رسانه، سال 89 نفر دوم بخش گزارش تحلیلی – تحقیقی جشنواره ملی جوان ایرانی و رسانه و سال 89 نفر دوم بخش عکس هفدهمین جشنواره بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها.

حرف آخر؟
اگر امروز جنگ بین ما و کشورهای بیگانه جنگ نرم است، جبهه اصلی آن را رسانه‌ها تشکیل می‌دهند و خبرنگاران سربازان این جنگ هستند. مطمئنا اگر سربازی بدون حمایت و پشتیبانی وارد این جنگ شود به هلاکت می رسد یا تسلیم می شود. امیدوارم در رسانه های ما اسارت و تسلیم نباشد و البته در بخش هنر و رسانه نیازمند حمایت‌های جدی دولت هستیم.
***