برای ماهی که گذرگاه ضیافت الهی است

ماه رجب، ماه رحمت و بركت الهى است. از پیغمبر مكرم اسلام نقل شده است كه فرمود: این ماه و ماه شعبان، گذرگاه مؤمنان به سوى ماه ضیافت الهى - ماه مبارك رمضان - است(1).

در دوران جوانى ما، در حوزه‌ى علمیه‌ى قم، ایام نیمه‌ى رجب كه روزهاى معروف اعتكاف است، شاید در مسجد امامِ آن روز، ده نفر، پانزده نفر، بیست نفر طلبه - آن هم در مركز حوزه‌ى علمیه، كه قم باشد - اعتكاف می‌كردند؛ این كار معمول نبود، بلد نبودند.

امروز در دانشگاه‌هاى كشور، هزاران نفر از جوانان دانشجو - دختران و پسران - در مساجد دانشگاه‌ها اعتكاف میكنند، سه روز عبادت میكنند، خلوت می‌كنند، با خداى خود ارتباط برقرار می‌كنند؛ مساجد بزرگ و مجامع بزرگ كه جاى خود دارد. اینها معنویت است.

كشور ما اهل معنویت است، اما معنویت ما همراه و همروال است با احساس مسئولیت. این معنویت به هیچ وجه نباید ما را از مسئولیت عظیم انقلابىِ خودمان جدا كند، بلكه كمك به حركت انقلابى است. آن كسانى كه با تكیه‌ى به دیندارى و با عنوان كردن دیندارى، سعى میكنند جامعه را سیاست‌زدائى كنند، جوانان را سیاست‌زدائى كنند، جوانان را از حضور در عرصه‌هاى كشور دور نگه دارند، اشتباه میكنند، راه خطا میروند، دچار انحرافند؛ این ابعاد با همدیگر است(2).

برای شنیدن "ماه صفا دادن دل" اینجا کلیک کنید.

پی نوشت:
1- بیانات رهبر فرزانه انقلاب در بیست و دومین سالگرد امام خمینی(ره)، 1390/3/14
2- بیانات رهبر فرزانه انقلاب در بیست و دومین سالگرد امام خمینی(ره)،