سوالی از محضر حضرت آیت الله امینی

بنده به علت احساس تکلیف و بر حسب تحقیقات، با وجود مهیا بودن شرایط از نظر کسب و کار و به رغم داشتن تحصیلات عالیه در مقطع کارشناسی ارشد، حوزه علمیه را برای ادامه تحصیل برگزیده‌ام. لکن، بعلت داشتن همسر، هجرت به شهر دیگر برای ادامه تحصیل حوزوی مانند قم و تعهد به حوزه علمیه در مورد شرکت کامل در کلاسهای درس و بحث، مجبورم از کار خود استعفا دهم و در این صورت ممکن است که حین تحصیل با توجه به شرایط بد اقتصادی در جامعه، شهریه اندکی که به طلاب تعلق می‌گیرد و این که والدینم نیز توانایی کمک مالی به بنده را ندارند دچار تنگی معیشت شده و خواه ناخواه برای همسرم نیز مشکلاتی از این باب بوجود آید. حال بر سر دو راهی مانده‌ام که به تکلیفی که در خود احساس کرده‌ام عمل نموده و با توکل به خدا و توسل به پیامبر اسلام و ائمه اطهار حوزه علمیه را انتخاب نموده یا با توجه به مشکلات احتمالی راه دیگری برگزینم؟

پاسخ: با توجه به این که جنابعالی متاهل هستید و تامین هزینه زندگی یکی از ضروریات است و امکانات کار و کسب معیشت هم برای شما فراهم می‌باشد، ترجیح است که شما از ورود در حوزه علمیه صرف نظر کنید و به کسب معیشت ادامه دهید و برای جبران علاقه مفیدی که به علوم حوزوی دارید در یکی از رشته های مورد علاقه خود (از قبیل تفسیر , علوم حدیث, عقاید, فلسفه) به مطالعه کتب مربوطه به طور جدی و منظم اقدام نمایید و در همان قسمت مطالعات خود را متمرکز کنید و از مطالعه پراکنده جدا خودداری فرمایید .

در این صورت بعد از مدتی در همان رشته تخصص پیدا خواهید نمود. خوشبختانه در هر یک از رشته‌ها و قسمت های مربوطه کتاب های متعدد فارسی به چاپ رسیده است . البته بهتر است در انتخاب کتب مناسب در همان زمینه با یکی از متخصصین علوم اسلامی همفکری فرمایید. ضمناً دانشگاه‌های مجازی علوم قرآن و حدیث مانند دانشکده علوم حدیث شهرری وجود دارد که حضرتعالی می توانید با ثبت نام و ادامه تحصیل در آن‌ها به صورت غیرحضوری از کلاس ها بهرمند گردید . خداوند توفیق کسب معارف اسلامی را به شما ارزانی دارد. موفقیت شما را از خدای سبحان خواستاریم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله امینی