باشگاه جوانی برنا/ شروع فصل تابستان و تعطیلی مدارس حس شیرجه زدن در استخرها را در دل هر آدمی زنده می‌کند تا لحاظ خیس و خنکی را در این گرمای تابستان تجربه کنند. لحظاتی جذاب و پر هیجان مخصوصا برای کسانی که شنا بلد نیستند و دوست دارند یاد بگیرند و گاهی پایشان به کف استخر نمی‌رسد و اندکی آب می خورند و جیغ می‌زنند!

خانواده‌های زیادی برای ثبت نام فرزندشان به استخرها مراجعه می‌کنند، استخرها هزینه‌های عجیبی را طلب می کنند به شکلی که این وزرش را در شمار ورزش‌های لوکس قرار داده است.

استخر «آ» در شرق تهران دوره‌های آموزشی شنا را خصوصی برگزار می‌کند و مسوول ثبت نام استخر به خبرنگار برنا می‌گوید: «10 جلسه آموزش شنا که در هر دوره فقط یک نوع شنا آموزش داده می‌شود 160 هزار تومان است و پس از گذراندن یک دوره، باید دوره‌های تکمیلی را هم بگذرانید، چون معمولا با یک دوره شنا، شناآموزان آن طور که باید، یاد نمی‌گیرند.
 
هر جلسه آموزش شنا در این استخر یک ساعت و 15 دقیقه است. این در حالی است که این استخر سانس‌های تفریحی خود را با زمان آزاد برگزار می‌کند و ورودی این سانس‌ها 12 هزار تومان است. به‌علاوه، این استخر خدمات ماساژ، سونا و جکوزی را نیز ارائه می‌کند و 2 استخر بزرگ و یک استخر برای کودکان دارد.

استخر "م" در همین محدوده نیز دوره‌های آموزشی شنا برگزار می‌کند که در کنار دوره‌های آموزشی خصوصی خدمات دوره‌های گروهی را هم برگزار می‌کند.

اما مسوول ثبت نام استخر می‌گوید: در دوره‌های گروهی معمولا کسی شنا را آن طور که باید یاد نمی‌گیرد، چون مربی فرصت نمی‌کند که شنا کردن هر شنا آموز را ببیند و ایرادهای آن را بگوید و من پیشنهاد می‌کنم در دوره‌های خصوصی ثبت نام کنید.
 
دوره‌های آموزش شنای این استخر 180 هزار تومان است. جلسات آموزش شنا در این استخر یک ساعته برگزار می‌شود و در سانس‌های تفریحی آن نیز زمان آزاد است و ورودی این استخر برای خانم ها 9 هزار تومان و آقایان 11 هزار تومان است. این استخر در زیر زمین یک مجتمع بزرگ تعبیه شده که تهویه خوبی هم ندارد.

استخر "گ" در میدان تجریش نیز در ایام تابستان دوره‌های آموزش شنا برگزار می‌کند که دقیقا از روز اول تیر ماه شروع می‌شود. این استخر کلاس‌های عمومی و خصوصی برگزار می‌کند که دوره‌های عمومی به مدت یک ماه و سه روز در هفته است که قیمت آن 140 هزار تومان است و دوره‌های خصوصی نیز که در آن با تضمین آموزش یک شنا می‌دهند،240 هزار تومان است. این استخر فقط یک استخر بزرگ دارد و قرار است یک استخر بادی 6 متری به عمق یک متر را برای کودکان اضافه کند.
 
گرچه کارشناسان بهداشت غذاهایی که در استخرها عرضه می‌شود را غیر بهداشتی می‌دانند، اما اکثر استخرها رستوران دارند و در کنار استخر شنا، ساندویچ گرم و آبمیوه هم عرضه می‌شود.

شلوغی استخرها و هجوم علاقمندان به شنا در فصل گرم سال لزوم رعایت بهداشت را در این اماکن صدها برابر می‌کند.

محسن فرهادی، کارشناس مسوول بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌گوید: رعایت نکردن نکات بهداشتی در استفاده از استخرها و تفریحگاه‌های آبی، سبب شیوع بیماری های واگیردار، پوستی و تنفسی می شود. قرار گرفتن سرویس‌های بهداشتی قبل از دوش و حوضچه پا شویه را به دلیل جلوگیری از انتقال میکروب‌ها و آلودگی‌ها به آب استخر از نکات قابل توجه در بنای فیزیکی استخرها اسنت و شهروندان برای استفاده از استخرها از وسایل شخصی مانند حوله و کلاه شنا استفاده کنند.

وی افزود: استفاده از کلر بیش از حد در استخرها موجب حساسیت های ریوی، آسیب رسیدن به پوست سر، ایجاد شوره و التهاب و قرمزی چشم می شود و شناگران بهتر است از کلاه و عینک استفاده کنند و شناگران برای پیشگیری از انتقال میکروب‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها باید بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند و چنانچه فردی به بیماری‌های پوستی، قارچی، عفونی و قابل سرایت مبتلاست، از مراجعه به استخرها خودداری کند.به‌علاوه صافی و شفافیت آب استخر باید به حدی باشد که یک صفحه سیاه و سفید در عمیق‌ترین نقطه استخر به راحتی دیده شود.