باشگاه جوانی برنا/مشکلات اقتصادی که گاه در ابتدای زندگی وجود دارد، روی روابط زوج‌ها تاثیر دارد؟
حجت الاسلام محمدحسین سعیدی، مسوول دفتر مشاوره بیان، کارشناس دینی، مشاور خانواده و برگزار کننده جلسات آموزش خانواده و زوج ها :مسایل مالی رکن قابل توجهی در زندگی است؛هم در تامین نیازهای مادی و هم روی جنبه‌های عاطفی تاثیرگذار است.اگر مرد نتواند این وظیفه را خوب انجام دهد در زندگی خلا ایجاد می شود. هر مقدار کمبودها بیشتر و ملموس تر باشد، مشقت و سختی خواه ناخواه بر زندگی تحمیل می شود.

گاهی برخی کمبودها را با جنبه‌های عاطفی می توان جبران کرد. اگر تفاهم، محبت و اخلاق در کار باشد- هرچند سخت است- اما افراد تحمل شرایط برایشان ممکن می شود. اما اگر مدیریت اخلاق و جذابیت های عاطفی وجودنداشته باشد، بحران هایی را در زندگی بوجود آورد.

اگر یک مرد در خانواده از توان مدیریتی خوبی بهره مند باشد، چه در مسایل جاری زندگی و چه در مدیریت روابط انسانی می تواند خلاء و کمبود مالی را جبران کند.

وقتی کمبود وجود داشته باشد، سختی در زندگی تحمیل شده و لذت هایی تحت شعاع آن قرار می گیرد. یعنی اوقاتی که باید خانواده در کنار یکدیگر باشد و از حضور هم استفاده کنند کم می شود و این لذت تنزل پیدا می کند و زمانی به رنج، عذاب، ناراحتی و تلخی می رسد. بنابراین خانواده ای که باید کانون آرامش باشد عملا آرامش خود را از دست می دهد.

حالا این به افراد هم بستگی دارد که در آن موقعیت چطور رفتار کنند، گاهی  مسایل کوچک بهانه ناسازگاری می شود و اختلافات کوچک که افراد می توانند از کنار آنها به راحتی عبور کنند، زیر ذربین می روند و تبدیل به مشکل عمده می شوند.